Na Náměstí míru byla vysazena lípa na počest rumunského národního básníka Mihaie Eminesca
Odnož vzácné „Eminescovy lípy“ na náměstí Míru v Praze 2 bude připomínat památku jednoho z nejvýznamnějších rumunských národních básníků MIHAIE EMINESCA. Součástí včerejší slavnosti, kterou iniciovalo Velvyslanectví Rumunska v Praze, bylo i odhalení kamene s deskou. Ta bude tuto událost navždy připomínat.
Slavnostního aktu, který proběhl ve čtvrtek 4. dubna 2024, se zúčastnili předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, předseda horní komory Senátu Rumunska Nicolae Ionel Ciucă, velvyslankyně Rumunska v České republice J. E. Marie Antoaneta Barta, velvyslankyně České republiky v Rumunsku J. E. Halka Kaiserová, předseda rady regionu Iaşi Costel Alexe, starosta městské části Praha 2 Jan Korseska a další hosté. Nechyběli ani zástupci Česko-rumunské společnosti, Rumunské asociace nebo Univerzity Karlovy v Praze.
„Česká republika a Rumunsko zastávají v řadě důležitých evropských témat podobné postoje. Obě země také ctí svou historii a věnují velkou pozornost svému kulturnímu bohatství. Proto si velice vážím toho, že si Rumunsko vybralo k vysazení odnože památného stromu právě naši městskou část. Umístění lípy, která je zároveň naším národním stromem, na symbolickém místě nedaleko Rumunské ulice tak bude trvalým odkazem přátelství obou zemí a připomínkou blízkých vztahů,“ řekl při slavnostní příležitosti starosta Prahy 2 Jan Korseska.
„Vítám tento okamžik s významným symbolickým obsahem pro mimořádné dvoustranné vztahy mezi Rumunskem a Českou republikou, které mají dlouhou tradici a které jsou dnes silnější než kdykoli předtím. Spolu objevujeme a znovuobjevujeme historické a kulturní památky, které nás ještě více spojují a které poznamenají i budoucí generace. Tato lípa, která připomíná krátkodobý pobyt našeho národního básníka Mihaie Eminesca v Praze, bude orientačním bodem na mapě české metropole a stejnou měrou i na mapě rumunsko-českého přátelství,“ uvedla velvyslankyně Rumunska v České republice J. E. Marie Antoaneta Barta.
MIHAI EMINESCU, národní básník Rumunů, byl významnou kulturní osobností, jejíž dílo univerzální hodnoty zahrnuje lyricko-epické básně, poémy a prózu. Jeho narozeniny, 15. leden, jsou zároveň Dnem rumunské kultury, který se slaví jak v Rumunsku, tak v České republice. Mihai Eminescu zanechal svou stopu také v České republice. V roce 1869 ve svých devatenácti letech navštívil Prahu a krátce pobýval u svého bratra v Lípové ulici na Praze 2. Tehdy vznikl také jeho nejznámější portrét, který je zároveň první z Eminescových fotografií. Pořízen byl v ateliéru fotografa Jana Tomase na Svatováclavském náměstí (Václavské náměstí).
Portrét tohoto velkého básníka lze nalézt ve všech učebnicích rumunské literatury. Fotografie mladého Mihaie Eminesca byla opakovaně spojována s jeho díly, ilustrována ve školních učebnicích, na dobových plakátech nebo pohlednicích. V Rumunsku se nachází také mnoho jeho soch, jméno Mihaie Eminesca nese řada škol a institucí, vyobrazen je i na bankovce v hodnotě 500 lei, nejvyšší bankovce v zemi. Výročí jeho narození a úmrtí vždy provázejí působivé oslavy.