Agentura Fitch potvrdila Česku rating. Jeho růst však je slabší než, jak jej odhaduje ministerstvo financí
Agentura Fitch potvrdila Česku rating. Jeho letošní růst však vyhlíží slabší než, jak jej odhaduje ministerstvo financí i Česká národní banka.
Ratingová agentura Fitch včera České republice potvrdila hodnocení bonity jejího dlouhodobého cizoměnového zadlužení na úrovni AA- při stabilním výhledu. Tu Česko vykazuje nepřetržitě od srpna roku 2018. V roce 2022 se sice přechodně zhoršil ratingový výhled na negativní, tedy kriticky vzrostla pravděpodobnost zhoršení ratingu agenturou Fitch, nicméně loni v únoru se výhled opět zlepšil na nyní potvrzený stabilní.
Potvrzení ratingu je příznivou zprávou, neboť pomůže držet náklady obsluhy dluhu ČR na relativně nižší úrovni, než pokud by byl rating horší. Česko má podle Fitche stále nejlepší rating ze zemí bývalého východního bloku. Má nyní stejný rating jako Francie, Británie, Belgie nebo Jižní Korea.
Podle odhadu agentury Fitch se deficit veřejných financí ČR loni snížil na 2,7 procenta HDP, a to z předloňské úrovně 3,8 procenta HDP. I podle agentury Fitch tak Česko loni stran deficitu splňovalo maastrichtské kritérium pro přijetí eura, jež odpovídá úrovni tří procent HDP.
Ke snížení deficitu podle agentury přispěl vládní konsolidační balíček, stažení opatření ulevujících domácnostem a firmám od drahých energií a postupné ekonomické oživení. Tyto faktory společně kompenzovaly dopad rostoucích výdajů v oblasti zbrojení a bezpečnosti a také v oblasti zejména starobních důchodů.
Letos by podle Fitche měl deficit dále klesnout, na 2,3 procenta HDP. Projeví se totiž další opatření konsolidačního balíčku, platná od letošního ledna, a také rychlejší ekonomický růst. Hospodářství by mělo přidat 1,9 procenta po loňském jednoprocentním růstu.
Agentura Fitch je tak ohledně letošního růstu české ekonomiky ovšem pesimističtější než Česká národní banka i než ministerstvo financí, které prognózují růst dvouprocentní, resp. 2,3procentní.
Klíčovou překážkou rychlejšímu růst české ekonomiky je podle Fitche slabší hospodářské oživení klíčových obchodních partnerů v rámci EU v čele s Německem. V příštím roce by měla česká ekonomika přidat 2,2 procenta. Rizikem je ovšem vzestup mezinárodního protekcionismu. Na Česko zavádění cel ze strany USA dolehne spíše zprostředkovaně, neboť jeho přímý obchod se Spojenými státy je poměrně malý.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
Titulní foto: Depositphotos.com