Alzheimerova choroba a stařecká demence se u lidí projevují ve stále nižším věku, chybí domovy se speciální péčí

Šedesát procent lidí žijících v domovech pro seniory trpí stařeckou demencí, čtvrtina má Alzheimerovu chorobu. Tato onemocnění se navíc podle statistik projevují ve stále nižším věku, což zvyšuje poptávku po zařízeních, která poskytují speciální zdravotní a sociální péči. Vyplívá to z průzkumu investičního fondu PFFL, který se zaměřuje jak na výstavbu domovů pro seniory, tak i na budování domovů určeným pro lidi se stařeckou demencí. „Zvyšují se nároky na péči a v budoucnu bude potřeba více domovů se zvláštním režimem,“ říká Martin Fojtík, pověřený poradce fondu PFFL, který se zájemcům otevřel začátkem září.

Zatímco průměrný věk lidí se stařeckou demencí v roce 2015 činil 88 let, loni už to bylo 83 let. Stejný trend je patrný i u Alzheimerovy choroby. Před sedmi lety šlo o 88leté seniory, v roce 2021 byl jejich věkový průměr 85 let. Stav těchto pacientů se bohužel často rychle zhoršuje a potřebují speciální péči. Aktuální čísla vyplývají z průzkumu fondu PFFL, který provozuje několik domovů pro seniory. Jde o analýzu na základě více než 500 klientů.

Už dlouhodobě pozorujeme, že se věk pro stařeckou demenci snižuje. Lidé s touto nemocí potřebují mít větší množství personálu kolem sebe. Je to v podstatě celodenní dozor a péče vyžadující minimálně jednoho až dva specialisty,“ prohlásil Martin Fojtík, podle kterého stát tuhle oblast dramaticky podcenil. „Samotné rodiny nemají šanci se dlouhodobě postarat o své babičky a dědečky pokud se potýkají Alzheimerovou chorobou. Přitom v exponovaných zařízeních čekají v pořadníku i stovky lidí a odhad na přijetí může trvat měsíce až roky. Jde opravdu o časovanou bombu.“ 

Proto vznikl fond PFFL, který má za cíl postavit do osmi let 20 nových domovů pro seniory s celkovou kapacitou 3000 lůžek. Momentálně má ve svém majetku aktiva převyšující částku 160 milionů korun. Developeři stojící za fondem mají zkušenosti s výstavbou soukromých domovů pro seniory, na kontě mají postavené projekty v Chrudimi, v Kolíně nebo na pražské Klamovce. A připravují se nové akvizice, které umožní výstavbu nových domovů ve Středočeském a Moravskoslezském kraji

Víme moc dobře, že vybudování nových domovů se speciální péčí je nutností. V příštích 30 letech lze očekávat, že se zvýší počet osob závislých na péči minimálně o 300 tisíc,“ dodal Martin Fojtík, pověřený poradce fondu PFFL. „Proto chceme od kvalifikovaných investorů vybrat alespoň 1 miliardu v následujících čtyřech letech. Víme, jakým způsobem tyto projekty postavit, aby dávaly smysl prakticky a ekonomicky.

Průzkum PFFL

Jak se mění průměrný věk klientů se stařeckou demencí?

2015     2016     2017     2018     2019     2020     2021
  88        88         86          85        84         84         83

Jak se mění průměrný věk klientů s Alzheimerovou chorobou?

2015     2016     2017     2018     2019     2020     2021
 88          88         87         87         86         86        85 

Kolik procent klientů má stařeckou demenci?

60 %

Kolik procent klientů má Alzheimerovu chorobu?

25 %

Pozn.: Průzkum probíhal v rámci analýzy na 500 klientech

You may also like...