Alzheimerova choroba: Jak jí předcházet, jak ji poznat a včas řešit
V České republice žije v současné době kolem sto padesáti tisíc osob trpících nějakou formou demence. Pro srovnání je to stejný počet lidí, jako má páté největší město České republiky Plzeň. Více než polovina z nich se přitom potýká s Alzheimerovou chorobou. V roce 2050 by se počet pacientů s nějakou formou demence mohl kvůli změně věkové struktury obyvatelstva přiblížit až třem stům tisícům osob.
Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění, které představuje nejčastější formu demence. Tento zdravotní stav je charakterizován postupným neúprosným úbytkem kognitivních funkcí, což zásadně ovlivňuje schopnost jedince vykonávat každodenní aktivity. Počty osob trpících touto chorobou se zvyšují a zároveň se snižuje věk nemocných, často jsou to lidé v produktivním věku. Rodinní příslušníci si bohužel často nepřipouštějí, že jejich blízká osoba začíná nějakou formou demence trpět, a nevědí, jak o tyto osoby správně pečovat, vyplývá to ze zkušeností organizace A DOMA, z. s., jež se podpoře pečujících osob dlouhodobě věnuje.
„Do našeho Střediska pro pečující přicházejí rodinní příslušníci, kteří oznamují: Tatínkovi hlava funguje dobře, jen si občas nedokáže na něco vzpomenout, občas založí klíče a pak je všichni hledáme. V naší organizaci jsme se již v roce 2018 nechali inspirovat jednoduchými testy Mini Cog, abychom při návštěvách v domácnosti pečujícím ukázali, že je potřeba upozornit praktického lékaře na počínající kognitivní problém. Klientům doporučujeme i vhodnou aktivizaci, již navrhne trenér paměti,“ doplňuje Jitka Zachariášová, zakladatelka a ředitelka organizace A DOMA, z. s., a autorka metodiky Rodinného průvodce®.
„Demence je dnes velkým problémem, ale dle nejnovějších poznatků lze její nástup do značné míry oddálit či snížit její rozsah. Důležitým faktorem je zdravý životní styl, psychická vyrovnanost, trénování paměti a zdravá strava s důrazem na ryby, ovoce a zeleninu,“ říká Ondřej Klus, trenér paměti, a dodává: „Včasná diagnostika může nemocnému a jeho blízkým velmi pomoci s touto nemocí bojovat, pochopit jeho chování, a předejít tak zbytečným hádkám a nepříjemnostem. Proto je třeba sledovat varovné signály a včas se obrátit na odborníka.“
Deset příznaků demence:
Zapomínání věcí
Je normální občas zapomenout úkoly nebo jména. Lidé s Alzheimerovou nemocí ale zapomínají často a nevzpomenou si.
Problémy s každodenními činnostmi
Někdy zapomeneme na jídlo na sporáku. Lidé s Alzheimerovou nemocí ale zapomenou, že jídlo vůbec připravili.
Problémy s mluvením
Všichni někdy hledáme správné slovo. Člověk s Alzheimerovou nemocí ale zapomíná i jednoduchá slova a jeho věty nedávají smysl.
Ztrácení se v čase a prostoru
Zapomenout, jaký je den nebo kam jedeme, je normální. Lidé s Alzheimerovou nemocí se mohou ztratit ve vlastní ulici a nevědí, jak se dostat domů.
Špatné rozhodování
Někdy zapomeneme na dítě, když jsme zaneprázdnění. Lidé s Alzheimerovou nemocí mohou úplně zapomenout na dítě nebo se obléct nesmyslně, jako třeba více košil najednou.
Problémy s počítáním
Placení účtů může být někdy složité. Člověk s Alzheimerovou nemocí ale může úplně zapomenout, co s čísly dělat.
Dávání věcí na nesprávné místo
Občas někam založíme klíče nebo peněženku. Člověk s Alzheimerovou nemocí může dát žehličku do ledničky nebo hodinky do cukřenky.
Změny nálady
Každý má někdy špatnou náladu. Člověk s Alzheimerovou nemocí ale může náhle začít plakat nebo se zlobí bez důvodu.
Změny osobnosti
Lidé se mění s věkem. Člověk s Alzheimerovou nemocí se ale může stát velmi zmateným, podezíravým nebo ustrašeným.
Ztráta zájmu
Někdy nemáme chuť něco dělat, ale to se rychle změní. Člověk s Alzheimerovou nemocí však ztrácí zájem úplně a potřebuje pomoc, aby něco dělal.
Rodinný průvodce je specialista, který se dokáže vcítit do pečujícího nebo do rodiny v obtížné situaci domácí péče a dlouhodobě pomáhá najít řešení v péči o blízkého. Řídí celou situaci a společně s multidisciplinárním týmem předkládá pečujícímu nový pohled na řešení nepříznivé situace. Dlouhodobě pracuje s pečujícím formou diagnostiky a koučování až po jeho odpojení.