Americká opera Porgy a Bess pod taktovkou Vladimira Kiradjieva zazní v Betlémské kapli

První americkou operu, strhující dílo George Gershwina, v němž se potkává svět jazzové a klasické hudby, uvedou v koncertní verzi rozhlasoví symfonikové pod taktovkou Vladimira Kiradjieva ve středu 19. února.  Náročné árie, spirituály, blues nebo magická zaklínání přednesou zpěváci Matheus França, Yui Futaeda, Mihail Mihaylov a Stefani Krasteva, spoluúčinkovat bude Kühnův smíšený sbor pod vedením Jakuba Pikly.

Působivý příběh, vycházející z románu Porgy spisovatele Edwina DuBose Heywarda z roku 1925, je situovaný do Charlestonu v Jižní Karolíně, do komunity kreolsky mluvících Afroameričanů. George Gershwin přizval Heywarda ke spolupráci na libretu opery, autorem textů některých songů se stal Ira Gershwin, Georgův bratr, a hudbu skladatel koncipoval v duchu písní a spirituálů příslušného společenství. V tom byl skutečným novátorem.

Foto: Vojtěch Brtnický

První americká opera se do stálého repertoáru v USA plně prosadila až po Gershwinově smrti. Světová předpremiéra v Bostonu roku 1935 ani následné premiérové uvedení v New Yorku nebyly až tak velkým úspěchem. Mezi válkami bylo sociálně zabarvené téma zřejmě společensky citlivé, podobně jako nezbytnost angažovat operně školené Afroameričany. Evropská premiéra v Kodani se konala roku 1943. V roce 1955 se opera objevila v milánské Scale a v témže roce s ní americký soubor, první v zemi od bolševické revoluce, hostoval v Moskvě.

Porgy a Bess je jedinečným dílem, ve světové operní literatuře nesporně jedním z nejslavnějších. Některé písně se mezitím jako pravé hity v mezinárodním kontextu prosadily i samostatně. Žijí vlastním životem, nejvíc asi Summertime. Hodinovou koncertní adaptaci opery pořídil dirigent Andrew Litton (1959).

Program: 

Stefani Krasteva, foto Nicoleta Petrova

George Gershwin (1898–1937)
Porgy a Bess. Scény z opery v koncertní adaptaci Andrewa Littona 65 min.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Vladimir Kiradjiev dirigent
Matheus França bas
Yui Futaeda soprán
Mihail Mihaylov tenor
Stefani Krasteva soprán
Kühnův smíšený sbor
Jakub Pikla
sbormistr

Betlémská kaple, středa 19. února / 19.30 hodin, záznam koncertu vysílá ČRo Vltava 10. března ve 20:00.

Vladimir Kiradjiev, dirigent

Rodák z bulharského Plovdivu se vypracoval v jednoho z nejvyhledávanějších operních dirigentů ve střední a východní Evropě. V současné době je stálým hostujícím dirigentem v mnoha operních domech, například v Luzerner Theater, Německé či Komické opeře v Berlíně, v berlínském divadle Metropol, Lotyšské národní opeře v Rize, Bulharské národní opeře v Sofii a další. Od sezony 2008/2009 je Vladimir Kiradjiev uměleckým ředitelem Státní filharmonie v Rzeszowě a Hudebního festivalu v Łańcutu v Polsku. Od sezony 2013/2014 je prvním hostujícím dirigentem Opery na zámku v polském Szczecině.

Matheus França, bas

Hudební vzdělání získal na Univerzitě v rodné Brazílii. Do světa opery poprvé pronikl už na univerzitě, kde se podílel na inscenacích Pergolesiho a Rossiniho oper. V dalším prohlubování pěveckého umění se mu dostalo vedení od proslulých dirigentů Zubina Mehty, Stojana Kureta, Dietmara Wiedemanna nebo Roberta Minczuka. V roce 2014 se Matheus stal členem Lyrického sboru Městského divadla v São Paulu a právě tady zahájil i sólovou kariéru. 

Yui Futaeda, soprán

Japonská sopranistka studovala na Tokijské univerzitě múzických umění, na Konzervatoři Clauda Debussyho v Paříži, na Národní hudební konzervatoři v Lyonu a postgraduální vzdělávání ji přivedlo na Univerzitu hudebních a dramatických umění ve Vídni. Má za sebou řadu úspěchů v prestižních soutěžích, konkrétně 1. místo na Mezinárodní soutěži v Jokohamě, 3. místo na Mezinárodní operní soutěži v Béziers (Francie), 3. místo na Mezinárodní operní soutěži v Basileji (Švýcarsko) a další.

Mihail Mihaylov, tenor

Na operní scéně debutoval už coby student ve svých dvaadvaceti (hrabě Almaviva v Rossiniho Lazebníku sevillském). Poté, co postoupil až do finále soutěží Operalia Placida Dominga 2017 a Concours musical international de Montréal 2018, si vydobyl širší mezinárodní uznání. Vystupoval v Teatro del Giglio v Lucce, Teatro Comunale di Bologna, madridském Auditorio Nacional de Música, Palau de la Música Catalana v Barceloně, ve Festival Hall v japonské Ósace, moskevském Kremlu, Národní opeře Bukurešť, Krakovské opeře, Velkém divadle v Poznani či Chorvatském národním divadle v Rijece. 

Stefani Krasteva, soprán

Nejprve se věnovala hře na hoboj, poté vystudovala zpěv na Státní hudební akademii Pančo Vladigerova v Sofii. Zúčastnila se mistrovského kurzu světově proslulé sopranistky Krassimiry Stoyanové, která se stala její mentorkou i v rámci stipendia Per aspera ad astra. V rodné zemi Stefani spolupracovala mj. se SO Bulharského národního rozhlasu, Sofijskou filharmonií, Divadlem opery a baletu v Sofii, Státní operou ve Varně, Státní operou v Plovdivu či Státní operou v Ruse. Je držitelkou ocenění z různých mezinárodních soutěží.

You may also like...