Aportování i kousání klacíků může pejska snadno poslat k veterináři
Je váš psí parťák vášnivým aportérem a žádná vaše hra či vycházka se bez této aktivity neobejde? Pak vás jistě někdy napadlo, co je pro něj k aportování vlastně nejlepší. Klacíky, byť jsou snadno po ruce a možná lákají svou přírodností, bohužel mezi vhodné aportovací hračky nepatří.
Někteří psi aportování doslova zbožňují a s chutí se vrhají za každým hozeným předmětem. Zodpovědný majitel by si však vždy měl dobře rozmyslet, jaký aport svému chlupatému parťákovi hodí. Třeba právě takový na první pohled nevinně vyhlížející klacek totiž může představovat značné riziko. Nezřídka se stává, že pes v zápalu hry klacek překousne nebo začne žvýkat. V tu chvíli se snadno může stát, že se mu do tlamy zabodne tříska nebo se mu kus dřeva zachytí mezi stoličkami či se v tlamě vzpříčí. Na zabodnutou třísku nebo jiné zranění v oblasti tlamy a krku může upozornit slintání – někdy i zbarvené krví –, zvracení nebo i otok blízko poraněné části.
Při polknutí ostrého kusu dříví hrozí poranění trávicí soustavy
V neposlední řadě může chlupáč kus dřeva spolknout. „Pes je sice schopný menší kusy dřeva běžně bez problému strávit, pokud by ale šlo o větší kus, může nastat problém. A i u menších kusů hrozí riziko, že se mohou zaseknout do měkké tkáně trávicí soustavy a zanítit se,“ varuje Denis Klinger, ředitel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění pro psy a kočky a jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna.
Na problém upozorní zvracení i neklid
Pokud máte podezření, že pes mohl kus klacku spolknout, podejte mu doma trochu krmiva, ideálně měkkého, třeba maso z konzervy. Jídlo zaplní žaludek a může ho pomoci ochránit, dokud pes nebezpečný předmět nevyzvrací nebo nevyloučí. „Pokud ale pes po aportování či žvýkání klacku opakovaně zvrací, má průjem, odmítá žrát, má bolavé břicho, neobvykle dlouho spí nebo je naopak neklidný či vytrvale kňučí, na nic nečekejte a vyrazte za veterinářem. Tyhle příznaky totiž značí překážku v trávicím traktu, kterou se psovi nedaří dostat ven. Veterinář obvykle provede ultrazvukové vyšetření a navrhne další postup,“ radí Denis Klinger.
Sáhněte raději po aportovacích hračkách
Místo klacků je tedy vždy lepší házet psům bezpečné hračky, případně míčky. I u nich však pozor – příliš malý míček by pes mohl spolknout, příliš velký a tvrdý mu může poranit zuby. Nejlepší volbou je proto pořídit speciálně pro aportování určené pomůcky, a to adekvátní k velikosti vašeho chlupáče. A pokud si mazlík sám někde nějaký klacek vyčmuchá, měl by majitel dohlédnout, aby ho nekousal. Pokud náhodou ke zranění dojde, s pojištěním od PetExpert máte jistotu, že svému chlupáči zajistíte tu nejlepší zdravotní péči a přitom neohrozíte rodinný rozpočet.