Architekti a inženýři nabízejí práci uprchlíkům z Ukrajiny

V pomoci uprchlíkům z Ukrajiny se spojily dvě profesní komory – Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) a Česká komora architektů (ČKA). Vytvářejí společnou databázi nabídky pracovních míst v architektonických a projektových ateliérech nebo ve stavebních firmách. S výzvou ohledně vytvoření těchto míst, která budou reagovat na podíl žen a matek s dětmi nebo seniorů mezi uprchlíky, jazykovou vybavenost i kvalifikaci, se komory obrátily i na své členy, kterých je dohromady téměř 40 tisíc. 

Předsedové obou komor, Ing. Robert Špalek za ČKAIT a Ing. arch. Jan Kasl za ČKA, ostře odsoudili ruskou putinovskou agresi na Ukrajině. „Situace je možná nejrizikovějším okamžikem od 2. světové války v Evropě. Neohrožuje jen Ukrajinu, ale týká se každého z nás. I proto jsme se jako odborná, profesní organizace rozhodli na tento ruský mocenský akt reagovat nabídkou pracovních míst, tj. naší formou pomoci uprchlíkům,“ vysvětluje Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT.

Vedle mezinárodní bezpečnosti Komora vychází také z dlouhodobé úzké spolupráce mezi Českem a Ukrajinou v oblasti stavebnictví, jež je vyjádřena i mnoha četnými osobními vztahy. „Osobně jsem přesvědčen, že musíme přijmout ekonomické důsledky v souvislosti se sankcemi vůči Rusku, včetně zhoršení naší hospodářské situace i životní úrovně. Je to daň za naši bezpečnost,“ říká Robert Špalek. 

ČKAIT již spustila na svých stránkách burzu práce v ukrajinštině. Aktuálně čítá několik stovek nabídek. Postupně budou přibývat pozice určené pro stavební inženýrky, inženýry, techniky a další odborníky. Cílem je nabídnout pracovní uplatnění v oblasti navrhování a provádění staveb kvalifikovaným uprchlíkům, a to na příležitostné i dlouhodobé úrovni. (ckait.cz/burza-prace-pro-ukrajinu – česká i ukrajinská verze).

Díky iniciativě České komory architektů a společnosti ONplan již funguje platforma Projektuj s námi / ПРОЄКТУЙ З НАМИ (https://projektujsnami.cz). Cílem je napomoci integraci uprchlíků z Ukrajiny s architektonickým anebo inženýrským vzděláním a praxí do pracovního procesu v ČR. Autorizované osoby, které jsou ochotny nabídnout práci oborovým kolegům postiženým válkou na Ukrajině, mohou vyplnit formulář na stránce iniciativy.

„Vyzýváme všechny členy k veškeré možné podpoře statečně se bránících Ukrajinců, včetně nabídek přechodného zaměstnání a spolupráce ukrajinských architektek a stavebních inženýrek v našich ateliérech,“ říká Ing. arch. Jan Kasl, předseda ČKA. „Aktivitu, která má zatím pozitivní ohlas, od 1. dubna doplní koordinátor, který bude připravený asistovat se vším, co bude třeba. Ať už na straně majitelů ateliérů a firem, tak uchazečů,“ doplňuje Jan Kasl.

You may also like...