Arktický festival v Galerii Českých Center
ARKTICKÝ FESTIVAL 2019 – Dny arktické a české kultury a vědy – navazuje na projekt DOMA NA SPICBERKACH 2018, který se uskutečnil 21. srpna – 13. září loňského roku ve špicberském správním středisku Longyearbyen a v bývalém ruském těžebním městečku Pyramida na Spicberkách u příležitosti 100. výročí vzniku Československa, 25. výročí vzniku České republiky a 10. výročí zahájení pravidelných výzkumných pobytů českých vědců na Spicberkách.
Projekt DOMA NA ŠPICBERKÁCH 2018 vznikl ve spolupráci českých vědců a umělců s norskými partnery a jeho název byl inspirován kulturním vyvrcholením akce – koncertem avantgardní rockové kapely „Už jsme doma“ (UJD) a vydáním jejího nového CD s názvem „Kry“.
ARKTICKÝ FESTIVAL 2019 – Dny arktické a české kultury a vědy
Hlavním cílem kulturně-vědeckého ARKTICKÉHO FESTIVALU 2019 je navázat na akci z roku 2018 na Špicberkách, prohloubit získané kontakty a zahájit spolupráci mezi novými partnery.
České odborné publikum i široká veřejnost se v době od 7. listopadu 2019 do 31. ledna 2020 seznámí se stěžejními body projektu DOMA NA ŠPICBERKÁCH 2018, s úspěchy severských a českých vědců při výzkumu Arktidy, společnými česko-arktickými kulturními a vědeckým aktivitami v Česku a v Arktidě a historií arktických národů. Zájemci poznají specifika arktické kultury ze Špicberk, Grónska, Laponska, Norska a Dánska formou přednášek, literárních besed, koncertů, filmů a divadelních představení.
Výstava v Galerii Českých Center Praha 7.–16. 11.:
– „Česko v Arktidě / Arktida v Česku“ (panelová výstava JU, UNIS, FF UK, NPI a NF) – Film špicberského fotografa Bjørna Anderse Nymoena o tání arktických ledovců
– Fotografická výstava „Kanadská Arktida je plná života“
– Fotografická výstava z východního Grónska „3913 Tasiilaq“
– Fotografická videoprezentace „Fauna jižního Beringova moře“ Čechoameričana Stanislava Chládka o arktické fauně
– Landartové instalace „Tří žen“: Dany Elsterové, Anny Leschingerové a Anežky Podzemské.
Foto: Livio Zanotto