Babí léto prodlužuje cyklistickou sezonu. Přibývá jezdců na elektrokolech a tím i úrazů

Elektrokola si často pořizují senioři, aby dojeli do nejbližšího okolí nebo na nákup, ale i k udržení dobré kondice. Ženy pak třeba na cestu do práce, ale také manažeři, kteří nemají natrénováno a na kole by se trápili. Velkou skupinu tvoří i manželské páry: buď si e-kola pořídí oba, anebo ho manžel koupí ženě, aby mohli jezdit spolu. Na co si dát pozor při výběru elektrokola a jak s jízdou začít tak, abychom už během první jízdy nepotřebovali lékárničku?

Elektrokola si sice pořizují především aktivní senioři, ale pravdou je, že máme i zákazníky kolem čtyřicítky a někteří dokonce kupují elektrokola dětem,“ potvrzuje trend v oblasti cykloturistiky David Adam ze společnosti Cyklo Adam. „Spousta lidí si myslí, že elektrokola jsou vlastně takovou malou motorkou. Není to pravda. Elektrokolo sice jízdu usnadní, ale i tak je třeba zapojit svaly a dá se u toho snadno propotit triko,“ dodává.

Pozor na kapacitu baterie

Elektrokolo nabízí několik modů. Podle toho, který z nich zvolíte, určuje, jak moc Vám bude energie pomáhat. Čím víc energie ovšem využijete, tím rychleji se baterka elektrokola vybije. Na jedno nabití se dá ujet padesát, ale i sto kilometrů. Záleží na zvoleném módu, váze cyklisty, povětrnostních podmínkách, rychlosti jízdy a v jakém terénu se pohybuje. Méně z baterky ubývá na údolní cyklostezce, více jí dá zabrat těžký terén a stoupání do prudkých kopců. Abyste pak elektrokolo nemuseli tlačit, což bývá k jeho vyšší váze docela náročné, je dobré vozit si s sebou nabíječku. V Česku i v zahraničí ovšem přibývá míst, kde se kola dají během pauzy na oběd nebo na kávu dobíjet.

Nepřeceňujte své schopnosti

Jestliže jste si pořídili elektrokolo a jste spíše sváteční cyklisté, smiřte se s tím, že se v podstatě bude znovu učit jezdit. Nejde o udržení rovnováhy, ale je třeba zvládnout jeho ovládání i jeho technické vybavení.

Pokud si na elektrokolo sedají lidé s malými zkušenostmi s jízdou v terénu, mohou vzniknout velmi vážné situace, které ohrožují nejen cyklistu, ale i turisty na procházkách,“ upozorňuje David Adam. Podle něho je lepší začít s jízdou na rovných cyklostezkách, které jsou tomu uzpůsobené.

Nebezpečí ale hrozí i na rovné cyklostezce, kde kolo snadno jede maximální rychlostí 25 kilometrů za hodinu a kde se mnohdy pohybují i lidé na vycházce se psy. Mnohé dokáže znejistit i popojíždění ve velkém provozu, například ve velkých městech.

Zranění na kole bývají častá a mnohdy i vážná. Proto nikdy nesedejte na elektrokolo bez cyklistické helmy. Ale doporučují se i rukavice, které zabrání krvácejícím odřeninám. Když už k nějakému pádu dojde, je vždy dobré vozit s sebou – kromě základního cyklovybavení – také alespoň základně vybavenou lékárničku náplastmi, obvazem a samozřejmě lahvičkou s dezinfekcí, ideálně na bázi jodu. Budete tak mít jistotu, že se do čerstvého zranění nedostane infekce.

You may also like...