Balet Národního divadla představí již zítra v premiéře představení Spící krasavice
Výpravný balet Spící krasavice uvádí Balet Národního divadla jako první premiéru sezony 2021/22, navíc jde o první baletní premiéru v nově zrekonstruované divadelní budově Státní opery. Titul vstupuje do repertoáru Baletu ND v adaptaci legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky, ikonické dílo s hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Dovršuje tak dramaturgický záměr: Balet ND má na repertoáru všechny tři Čajkovského balety: Spící krasavici, Labutí jezero i Louskáčka.
Příběh na motivy pohádky Charlese Perraulta o spícím království se stal živoucí aktualitou současnosti – vždyť premiéra baletu čekala rok na své uvedení před diváky. Pro Národní divadlo je obrovskou ctí, že legendární Márcia Haydée přicestovala do Prahy a svůj balet zde se souborem osobně nastudovala. Její návštěva se tak stala nejen výjimečnou kulturní událostí, ale i nevšedním příkladem houževnatosti a uměleckého nasazení v covidové době.
Navíc v čase pandemického ticha se podařilo inscenaci uvést online, exkluzivně na oficiálním YouTube kanále Baletu ND. Během sedmi dnů, kdy byl záznam k vidění zdarma, dosáhl počet zhlédnutí přes 70 tisíc. Stal se symbolickou zprávou o potřebě umění a krásy, nezbytnosti kultivace v naší každodennosti.
Česká premiéra baletního představení Spící krasavice proběhne již zítra, tedy 16. září ve Státní opeře. V průběhu září pak na ni naváže série pěti dalších představení. Další reprízy jsou naplánovány až na březen 2022, takže zářijová uvedení jsou jedinečnou příležitostí titul zhlédnout.
Od roku 1987, kdy Márcia Haydée vytvořila svou verzi Spící krasavice (s původní výpravou světově proslulého Jürgena Roseho), zhlédli její balet s různými scénickými výpravami diváci v Chile, Belgii, Austrálii, Jižní Koreji, Švédsku a Německu. V Praze se nyní můžeme těšit na originální scénu a kostýmy Pabla Núñeze, blízkého spolupracovníka Márcii Haydée, narozeného v Praze.
Márcia Haydée je jedna z nejvýznamnějších primabalerín druhé poloviny dvacátého století, umělecká ředitelka a choreografka, charismatická a inspirativní osobnost. stala se múzou proslulých choreografů a vzorem pro tanečníky, ovlivnila vývoj a podobu klasického baletu.
Narodila se v Brazílii, byla žákyní českého tanečníka Václava Vlčka. V patnácti letech odjela do Evropy, studovala Sadler’s Wells School v Londýně a čtyři roky tančila ve Francii se souborem Le Grand Ballet du Marquis de Cuevas. Od roku 1961 působila ve Stuttgartském baletu a jako primabalerína a múza tamějšího ředitele a choreografa Johna Cranka stála u zrodu „stuttgartského baletního zázraku“. Legendární Cranko pro ni vytvořil téměř celý svůj repertoár – například Romea a Julii, Oněgina, Zkrocení zlé ženy nebo Carmen. Významné role jí šili na tělo i další význační choreografové jako Kenneth MacMillan, John Neumeier, Maurice Béjart, Jiří Kylián či Glen Tetley. Jako tanečnice vynikala Márcia Haydée výrazným charismatem a přesvědčivým hereckým projevem. Vystupovala se soubory po celém světě a tančila s těmi nejlepšími – jejími partnery byli Rudolf Nurejev, Michail Baryšnikov, Jorge Donn nebo Richard Cragun, jenž se stal také jejím partnerem mimo jeviště.
Mezi lety 1976 a 1996 byla uměleckou ředitelkou Stuttgartského baletu, v druhé polovině devadesátých let vedla rovněž chilský soubor Ballet de Santiago, jehož ředitelkou byla znovu od roku 2003 až do konce roku 2020. Nyní žije v Německu s manželem Güntherem Schöberlem, učitelem jógy, cestuje po světě a inscenuje své choreogra e. Choreografkou se stala v roce 1987, kdy pro Stuttgartský balet vytvořila originální verzi klasické pohádky Spící krasavice, která po úspěchu v Německu, Belgii, Švédsku, Chile, Jižní Koreji či Německu zakotvila také na repertoáru pražského Národního divadla. K dalším dílům této všestranné umělkyně patří Pták Ohnivák, Enas nebo Giselle a víly. Márcia Haydée získala řadu ocenění, mezi jinými Německou taneční cenu, Cenu Václava Nižinského, cenu brazilského ministerstva kultury Ordem do Mérito Cultural či Prix de Lausanne – Lifetime Achievement Award.
Zářijové termíny představení:
Čtvrtek 16.9. od 19:00 hod. Státní opera – 1. premiéra
Pátek 17. 9. od 19:00 hod. Státní opera – 2. premiéra
Úterý 21.9. od 19:00 hod. Státní opera
Sobota 25.9. od 14:00 hod. a od 19:00 hod.
Úterý 28.9. od 19:00 hod. Státní opera
Foto: Serghei Gherciu