Benefiční AKCE CIHLA 2024 na podporu lidí s mentálním znevýhodněním byla zahájena

Letošní AKCE CIHLA, benefiční streetartová sbírková a osvětová kampaň na podporu moderních sociálních služeb pro lidi s mentálním znevýhodněním, odstartovala 20. června slavnostním zahájením u stánku v ulici Na Příkopě v centru Prahy. Jubilejní 25. ročník je nabitý novinkami a akcemi.  V rámci první MURAL AKCE CIHLA NA PŘÍKOPĚ budou v průběhu léta opakovaně tvořit etablovaní čeští umělci. Přibyla také možnost vytvořit si svoji cihlu či tričko technikou stencil graffiti pomocí sprejů nebo tagovacích fixů. A nová je také patronka AKCE CIHLA – herečka Eliška Křenková, která sama cihly ve stánku dříve jako brigádnice prodávala.

Známá a oceňovaná herečka, členka hlavní poroty na letošním MFF Karlovy Vary, na který slíbila jednu benefiční cihlu symbolicky přivézt, navštívila klienty s mentálním znevýhodněním a s radostí si s nimi popovídala.  „AKCE CIHLA mění životy k lepšímu, pomáhá získat soběstačnost a svobodu těm, kteří to opravdu potřebují. Jsem vděčná za to, že se mohu zapojit,“ říká Eliška Křenková.

Mezi hosty slavnostního zahájení vedle nové patronky Elišky Křenkové nechyběl ani dlouholetý patron AKCE CIHLA, houslový virtuos Jaroslav Svěcený, který podotkl: „Já jsem Cihlářem už dvacet let. Před pár lety jsem vymyslel takový slogan – Kup si cihlu, pomůžeš sám sobě. A já si myslím, že to tak je, proto jsem také tady. Věřím, že dělám něco pořádného a užitečného pro lidi, kteří to potřebují. Také je pro mě velmi důležitá důvěryhodnost lidí, kteří se okolo Cihly pohybují. Cokoliv zde bude uděláno, budu tady a rád pomůžu.“ Moderování se ujal Ondřej Cihlář.

V centru Prahy při této příležitosti vznikla nová street art galerie MURAL AKCE CIHLA NA PŘÍKOPĚ, kde budou až do září přímo před očima kolemjdoucích vznikat velkoformátová díla. První je dílem legendárního streetartového umělce Michala Škapy alias Trona. V pátek 28. 6. v 21.30 hodin přikoulí svítící plastovou kouli malíř a cestovatel Vladimír Váchal, který ve stánku zároveň ozdobí svoji cihlu a podpoří tak AKCI CIHLA. Ve čtvrtek 4. 7. přibližně od 16 do 19 hodin bude obraz s názvem Polar vytvářet malíř Marek Číhal, který s oblibou kombinuje výrazné barvy způsobující ve finálním díle pozoruhodné kontrasty. Na muralu se dále představí ZEB ONE, Jakub Uksa a další výtvarníci z prostředí street artu a volné tvorby.  MURAL je součástí programu mural art festivalu URBAN PICTUS.

Nepřehlédnutelnou inovací prošla grafická identita AKCE CIHLA s cílem přiblížit se mladé generaci a jí blízkou formou tak komunikovat téma společenské odpovědnosti. Kromě změny loga a podoby stánku (autor Kakalík) jsou nově vedle tradičních štětců a barev ve stánku v ulici Na Příkopě k dispozici také spreje, tagovací fixy a šablony. Zájemci si tak mohou vytvořit vlastní stencil graffiti na tričko nebo cihlu. Motivem šablon jsou tváře hrdinů – lidí s mentálním znevýhodněním, jimž benefiční sbírka pomáhá. Nejzdařilejší cihly, které vzniknou v rámci této aktivity nazvané Street Art Hero, se stanou součástí velké benefiční výstavy cihel předních českých výtvarníků. Každý může svou cihlu sdílet na sociálních sítích #akcecihla.

25 let AKCE CIHLA

Pořadatelem AKCE CIHLA je Portus Praha z.ú. V rámci svých aktivit pokrývá široké spektrum sociálních služeb a pomáhá tak svým klientům v mnoha aspektech jejich života. Poskytuje pobytové a terénní sociální služby, organizuje osvětové programy a vzdělávací kurzy, provozuje sociální podnik Dobroty s příběhem, kde lidé s mentálním a zdravotním znevýhodněním mohou nalézt pracovní příležitosti.

Akci Cihla je už 25 let. Letos má novou tvář, resp. tváře našich hrdinů. Každý z nás má v životě nějaká omezení, naši klienti možná o něco více. A stejně jako my chtějí žít skvělý život, k čemuž jim společně pomáháme,“ říká Václav Vopat, ředitel Portusu Praha z.ú.

Díky více než 300 000 prodaným cihlám bylo podpořeno 54 projektů v mnoha oblastech sociálních služeb. Každou získanou pomocí – prodanou cihlou – získává akce na síle. V minulosti byla z výtěžku sbírky financována například rekonstrukce objektu chráněného bydlení Fara Slapy, výstavba nového domu Na Vyhlídce ve Slapech nebo stavba sociálního podniku Dobroty s příběhem.

Cílů letošní sbírky je hned několik: Bezbariérové úpravy objektů Fara Slapy. Architektonická studie nového objektu pobytových služeb. Zajištění mobility klientů a terénních pracovníků. Podpora samostatného bydlení. Financování provozu sociálních služeb pro osoby s mentálním znevýhodněním, investičních projektů a podniků se zaměřením na zaměstnávání lidí s postižením.

Úspěch AKCE CIHLA by nebyl možný bez podpory partnerů, médií, jednotlivců a mnoha dalších, kteří se zapojili jak finančně, mediálně, tak i dobrovolnou pomocí. Speciální poděkování patří generálnímu partnerovi – Stavební spořitelně České spořitelny a.s., která akci podporuje již od počátku. „Buřinka podporuje Akci Cihla od samého začátku. Za 25 let jsme kromě finanční podpory společně prodali více než 300 000 benefičních cihel a naši zaměstnanci strávili dobrovolničením na stánku více než 300 hodin. Čísla ale nejsou všechno. Za každým z nich je příběh někoho, kdo díky naší pomoci mohl získat lepší bydlení a lepší život. V Buřince vítáme inovaci konceptu Akce cihla a zacílení na mladé dárce. Věříme, že tímto způsobem můžeme inspirovat další generace k tomu, aby se zapojily a pomohly nám vytvářet pozitivní změnu,“ říká Jaroslav Rychna člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Poděkování patří také hlavnímu partnerovi HELUZ a.s., hlavnímu mediálnímu partnerovi Radio 1 a Nadaci ČEZ za podporu. Velké díky také všem dobrovolníkům a ostatním partnerům, kteří svou účastí a podporou přispívají k popularizaci a úspěchu této charitativní akce. Záštitu letošnímu ročníku AKCE CIHLA poskytli primátor hlavního města Prahy doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. a starostka městské části Praha 1 Mgr. Terezie Radoměřská.

Více informací o AKCI CIHLA a možnostech podpory najdete na www.akcecihla.cz

You may also like...