Benjamin hraje Brittena: Grosvenor a dirigentka Cottis vystoupí se SOČRem
Energické a vtipné dílo Benjamina Brittena v podání jednoho z nejtalentovanějších britských klavíristů Benjamina Grosvenora si můžete poslechnout na koncertu rozhlasových symfoniků v pondělí 30. ledna. Na programu je i Brittenova Americká předehra a symfonie dalšího britského skladatele Williama Waltona. Symfonický orchestr Českého rozhlasu diriguje Australanka žijící v Londýně, Jessica Cottis. Přímý přenos ze Dvořákovy síně Rudolfina vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.
Dirigentka Jessica Cottis se po úspěšném koncertu na festivalu Pražské jaro vrací k Symfonickému orchestru Českého rozhlasu v programu věnovaném anglické hudbě. Nemenším potěšením bude i spolupráce s jedním z nejtalentovanějších britských klavíristů současnosti, Benjaminem Grosvenorem. Brittenův klavírní koncert uvedl mj. na BBC Proms. Ve svých třiceti letech spolupracuje s orchestry, jako jsou např. London Philharmonic Orchestra, Chicago nebo Boston Symphony, a s dirigenty jako Riccardo Chailly, Kent Nagano či Semjon Byčkov.
Pár slov k připravovanému programu: V říjnu 1941 zkomponoval Benjamin Britten příležitostnou předehru, kterou měl s Clevelandským orchestrem provést dirigent Artur Rodzinski. Nakonec se tak nestalo a všemi zapomenutý rukopis skončil v New York Public Library, kde byl objeven až v roce 1972. Při vydání a posmrtné premiéře získala skladba název Americká předehra.
V roce 1945 se Britten pustil do revize svého Klavírního koncertu, který napsal a osobně premiéroval na promenádních koncertech v londýnské Royal Albert Hall v roce 1938. Nahradil při té příležitosti dokonce celou třetí větu. Jde o bravurní skladbu, jejíž charakter a formu popsal slovy „jednoduché“ a „přímé“. Nejznámější nahrávkou je ta, kterou pořídil s Brittenem spřátelený ruský pianista Svjatoslav Richter v roce 1970 ve Snape Maltings. Účinkuje na ní autorem dirigovaný Anglický komorní orchestr.
Symfonie b moll je první ze dvou symfonií Williama Waltona. Poprvé byla kompletně uvedená v programu BBC Symphony Orchestra v roce 1935 a vzbudila mezinárodní zájem. Brzy zazněla i v Americe a Austrálii. Někdy bývá připodobňována k hudbě Jeana Sibelia. Středobodem je pomalá věta – melodická, idylická, melancholicky a intimně přemýšlivá. Kompozici korunuje velkolepě optimistické finále, ne nepodobné autorovým pozdějším korunovačním pochodům a filmové hudbě.
Program:
Benjamin Britten (1913–1976): Americká předehra
Benjamin Britten (1913–1976): Koncert pro klavír a orchestr, op. 13
William Walton (1902–1983): Symfonie č. 1 b moll
Jessica Cottis dirigentka
Benjamin Grosvenor klavír
Dvořákova síň Rudolfina. pondělí 30. ledna v 19.30 hod. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabízí ČRo D-dur ve středu 1. února ve 20.00 hodin.
Benjamin Grosvenor, klavír
Nejmladší z pěti bratrů, Benjamin Grosvenor (1992), začal hrát na klavír jako šestiletý. Později vystudoval Royal Academy of Music. Do povědomí veřejnosti se zapsal v jedenácti letech jako mimořádný vítěz klavírního finále soutěže BBC Young Musician Competition v roce 2004. V pouhých devatenácti vystoupil společně se Symfonickým orchestrem BBC na zahajovacím večeru BBC Proms 2011. V roce 2016 získal historicky první ocenění The Ronnie and Lawrence Ackman Classical Piano Prize, které uděluje Newyorská filharmonie.
Jessica Cottis, dirigentka
Tato charismatická osobnost, která do všech svých vystoupení vnáší energičnost, intenzitu a jasnou vizi, oplývá intelektuální nekompromisností, vrozeným hudebním nadáním a přirozenou autoritou. K nejvýznamnějším vystoupením poslední doby řadí svá hostování u Symfonického orchestru v Sydney, Londýnského a Královského filharmonického orchestru, Symfonického orchestru BBC, Milánského symfonického orchestru Giuseppe Verdiho („La Verdi“) či nahrávání se Skotským symfonickým orchestrem BBC. Mezinárodní kariéru odstartovala díky úzké spolupráci se svými pedagogy, mj. Vladimirem Ashkenazym a Donaldem Runniclesem. V letech 2009–2011 byla asistentkou dirigenta Skotského symfonického orchestru BBC a odbornou asistentkou dirigování na Královské konzervatoři ve Skotsku, v letech 2012–2014 asistentkou dirigenta Symfonického orchestru v Sydney.