Biden pomohl bitcoinu k dalšímu rekordu. Kryptoměna prvně v historii atakuje metu 60 tisíc dolarů za kus
Bitcoin, nejstarší a nejrozšířenější světová kryptoměna, dnes překonal svůj dosavadní cenový rekord. Prodává se nyní za více než 59 500 dolarů za kus. Dosavadní rekord, dosažený letos 21. února, přitom činil zhruba 59 350 dolarů. Rekordní cenu má bitcoin také v korunách. Poprvé se dnes prodává za více než 1,3 milionu korun. Na to, aby se člověk mohl počítat mezi korunové milionáře, tedy dnes už postačí to, když jeho majetek sestává výhradně jen ze zhruba 0,75 bitcoinu.
Kryptoměně pomáhá k dalšímu růst euforie na trzích, jež zavládla poté, co americký prezident Joe Biden v závěru pracovního týdne podepsal legislativu týkající se obřího, takřka dvoubilionového balíku rozpočtových opatření. Více než 85 procent Američanů díky němu obdrží přímou platbu od státu ve formě šeku na 1400 dolarů na hlavu. Část z těchto peněz Američané utratí i za bitcoin či jiné kryptoměny, což cenu dále podpoří. Zejména ale budou více utrácet za spotřební zboží, případně investovat zejména na akciových trzích, což pravděpodobně zrychlí jak inflaci spotřebitelskou, tak inflaci cen aktiv.
Z obojího bitcoin těží. Spotřebitelská inflace způsobuje znehodnocování dolaru, jehož kupní sílu nahlodává. Přitom bitcoin je v rostoucí míře vnímán jako uchovatel hodnoty, jako pojistka proti inflaci, ba dokonce jako „digitální zlato“. Současně inflace cen aktiv, jako jsou akcie nebo nemovitosti, pomáhá právě i kryptoměnám, včetně bitcoinu. Přirozeně fakt, že na trhy aktiv proudí více peněz zvyšuje, ba nafukuje ceny, které se na těchto trzích ustavují.
Dow Jonesův index, klíčový ukazatel amerických akcií, v tomto týdnu překonával každý obchodní den svůj absolutní rekord, což dokládá sílu nynější euforie v oblasti aktiv, z níž těží právě i bitcoin a některé další kryptoměny, jako je ethereum.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank