Biologická léčba sítnice je moderní terapie, která zachrání zrak
V posledních letech se biologická léčba sítnice stala revolučním pokrokem v očním lékařství, který nabízí novou naději pro pacienty s vážnými očními onemocněními. Tato moderní terapie pomáhá lidem s vážnými očními problémy zachovat si zrak. Biologická léčba může výrazně zpomalit, nebo dokonce zastavit progresi onemocnění, které by jinak mohlo vést ke ztrátě zraku.
„Biologická léčba sítnice přináší revoluci v očním lékařství. Díky ní můžeme pacientům s rizikem ztráty zraku nabídnout účinnou a cílenou terapii, která ve většině případů vede k významnému zlepšení či stabilizaci jejich stavu,“ vysvětluje MUDr. Lucie Frantlová, vedoucí lékařka aplikačního a sítnicového centra Očního centra Praha.
Jak biologická léčba sítnice funguje
Biologická léčba sítnice se provádí formou aplikace nitroočních injekcí s tzv. anti-VEGF preparátem. Anti-VEGF je látka, která zabraňuje růstu nových abnormálních cév, jež mohou způsobovat otoky a krvácení do sítnice. Právě tyto jevy jsou jedním z hlavních problémů při vážných očních onemocněních, jako je například vlhká forma věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD).
„Anti-VEGF terapie představuje zcela zásadní průlom v léčbě vlhké formy makulární degenerace, při které může dojít k nevratnému poškození centrálního vidění během týdnů, někdy ale dokonce i dnů. Včasné nasazení biologické léčby může pacientům zachránit centrální vidění a pomoci jim vést aktivní život,“ dodává paní doktorka Frantlová.
Komu biologická léčba pomáhá
Biologická léčba je doporučována především pacientům s následujícími onemocněními sítnice:
- Vlhká forma věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD) – U této choroby dochází k růstu abnormálních cév na sítnici, které prosakují a krvácejí, což vede k otokům sítnice a k postupné ztrátě centrálního vidění.
- Diabetický makulární edém – Jedná se o komplikaci diabetické retinopatie, při které dochází ke krvácení a otoku makuly v důsledku prosakujících cév.
- Žilní okluze sítnice – Toto onemocnění je způsobeno ucpáním sítnicové žíly, což vyvolává otok makuly. I zde představuje biologická léčba účinné řešení.
- Myopická makulární degenerace – Vzniká u lidí s těžkou krátkozrakostí, kteří mají větší axiální délku oka, a tedy protenčenou sítnici. V takových podmínkách mohou v makule vznikat abnormální cévy s rizikem prosakování či krvácení.
„Biologická léčba je velmi přesně cílená na konkrétní oční onemocnění, což nám umožňuje poskytovat individuální péči pro každého pacienta. Díky tomu můžeme dosáhnout dlouhodobých výsledků a snížit riziko trvalé ztráty zraku,“ vysvětluje MUDr. Frantlová.
Průběh léčby
Celý proces aplikace injekcí je pro pacienta komfortní a prakticky bezbolestný. Zákrok se provádí ambulantně na operačním sále a trvá jen několik minut. Díky znecitlivujícím kapkám před injekcí necítí pacient žádnou bolest. Účinná látka je pacientovi aplikována velmi tenkou jehlou do sklivcového prostoru oka.
„U většiny pacientů se na začátku léčby podávají tři až čtyři injekce v měsíčních intervalech, jejichž cílem je co nejrychleji zastavit postup onemocnění. Pacienti pravidelně docházejí na kontroly, během kterých lékař sleduje průběh a účinnost léčby. Následně se postupuje podle reakce pacienta na léčbu – upravují se jak délky intervalů mezi jednotlivými injekcemi, tak i typy použitého preparátu,“ vysvětluje paní doktorka Frantlová.
V poslední době se v praxi začíná využívat modernější biologická léčba, která nabízí duální efekt a delší stabilitu. Jednou z hlavních výhod této nové generace léčiv je, že pacienti mohou dostávat injekce v delším časovém intervalu, což znamená větší komfort, méně aplikací a méně návštěv lékaře.
Biologická léčba: naděje pro tisíce pacientů
Biologická léčba sítnice přináší naději lidem, kteří čelí závažným očním onemocněním a hrozí jim ztráta zraku. Včasné zahájení terapie, pravidelné kontroly a moderní přístup k léčbě výrazně zlepšují šance na udržení zraku a kvality života.
„Pro pacienty, kteří jsou ohroženi závažným zhoršením centrálního vidění, představuje biologická léčba velkou naději. Pomáhá nám vracet jim možnost vést plnohodnotný život a zlepšit celkovou kvalitu života,“ uzavírá MUDr. Lucie Frantlová.