Bodyshaming vs. bodyshaping: Šikana v onlinu je tématem nové Terapie sdílením

Bodyshaming na sociálních sítích neboli šikana a kritika vůči tělesnému vzhledu je tématem druhého dílu audioseriálu Terapie sdílením z dílny Audionautu, divize produkce Bionaut. O aspektech zdravého a přirozeného životního stylu, cvičení, (ne)spokojenosti s vlastním tělem a porovnávání se s ostatními s průvodkyněmi Ester Geislerovou a Josefinou Bakošovou v režii Johany Ožvold promlouvají trenér Radek Laci, publicista a fitness trenér Kamil Fila nebo psycholog Honza Vojtko.

Třicetiminutový díl je tentokrát věnován situacím týkající se necitlivého vyjádření k fyzickému vzhledu, Ester s Josefinou v něm otevírají obecně tematiku přijetí sebe sama včetně vnímání svého těla, zmiňují i své osobní zkušenosti s bodyshamingem. „Já jsem třeba pořád srovnávaná se svou slavnější sestrou. Nebo s tím, jak jsem vypadala předtím, před dětmi, po dětech, jak vypadám teď. A jsem pořád pod neustálým tlakem,“ říká Ester Geislerová. Protože s lidským tělem souvisí i fenomén cvičení a posilování, promlouvá tu i fitness trenér a kouč Radek Laci, který se u svých klientů nezaměřuje jen svaly, ale snaží se lidem vymyslet cvičení na míru tělu i duši, stává se často i jejich osobním terapeutem. Laci strávil dětství v kojeneckém ústavu a dětském domově a sám proto nejlépe ví, jak důležité a zároveň těžké může někdy být přijmout sám sebe i svou životní situaci se všemi komplikacemi a nedostatky. Další z hostů, novinář Kamil Fila působící také jako trenér, mluví i o tom, s jakými předsudky ze stran rodiny i některých kolegů se setkával, když coby publicista a intelektuál začal pravidelně posilovat. V průběhu dílu se Ester s Josefinou vydávají i na „terénní průzkum“ do fitness centra Arena Pavly Kladivové, kde vyzpovídají další zajímavé osobnosti aktivně se věnující vlastnímu tělu, jako je například tanečnice burlesky Linda a zjišťují, že není důležité se s ostatními extrémně porovnávat, ale spíše pracovat na té nejlepší verzi sebe sama.

V audioseriálu zazní i autentické esemesky, v nichž se se svými zkušenostmi svěří i posluchači Terapie sdílením, sledující a fanoušci. „Terapie sdílením není jen o tom, že lidé, kteří sdílejí svoji esemeskovou komunikaci, mají nějaký problém. Ukazuje to na širší komunikační problematiku prostupující celou společností. I já sama se v nějakých momentech bohužel spatřuji, a proto mi připadá důležité tato témata otevírat, hovořit o tom, nestigmatizovat a odsuzovat. Jednoduše sdílet a tím sdílením to zpracovávat a podstupovat tak jakousi ,selfterapii‘ nebo sebekultivaci,“ říká režisérka Johana Ožvold. První díl audioseriálu Terapie sdílením se týkal Rozchodu a zamilovanosti, závěrečný třetí díl s názvem Vznešený jazyk aneb slovní šmíra se bude týkat formy a proměn jazyka a užití emotikonů ve vztahové komunikaci. Zatímco první dva díly jsou už dostupné, třetí bude mít premiéru 25. ledna a jako host jej doplní jazykovědec Karel Oliva.

Kromě seriálu Terapie sdílením, vyprodukoval Audionaut nedávno takétrue crime audioseriál Pohřešovaná dokumentaristy Petra Hátleho či audiosérii intimních mikrohororů Anatomie strachu režisérů Brit Jensen a Jiřího Slavičínského. Více informací na http://audionaut.cz/podcasty/terapie-sdilenim/.  Terapie sdílením je aktuálně k poslechu v aplikaci Audiotéka.

You may also like...