Buchtův kopec – nejvýraznější vrchol Žďárských vrchů s radarovou stanicí
Na Vysočině najdete celkem 17 osmistovek a Buchtův kopec patří mezi ty nejzajímavější z nich. Užijte si příjemný výšlap k budově Řízení letového provozu s radarovou věží, pokochejte se výhledy a objevte další místa v samotném srdci regionu, který toho má tolik co nabídnout – krásnou přírodu, zajímavou historii i dobré jídlo.
Vrchol, který si oblíbili turisté, malíři i filmaři
Na červené turistické značce mezi Sněžným a Daňkovicemi se nachází Buchtův kopec. Se svými 813 m n. m. patří nejen mezi nejvýraznější vrcholy oblasti, ale je to zároveň nejvýchodněji položená osmistovka Žďárských vrchů i nejvyšší obydlené místo na Českomoravské vrchovině. Kopec je částečně zalesněný, ale krásné výhledy do okolí vás neminou. Ještě před vstupem do lesa nabízí jižní svahy nádherné pohledy do údolí řeky Fryšávky a na hlavní hřeben Žďárských vrchů, severní svahy zase do údolí řeky Svratky. Za dobré viditelnosti dohlédnete až na Jeseníky.
Na vrchol se můžete dostat také ze Sněžného po naučné stezce S kvíčalou za humna, nazvané po ptáčkovi kvíčale, kterého má městys ve znaku. Je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí poznávat zdejší přírodu a zároveň se seznámit s historií oblasti. Okruh dlouhý asi 5 kilometrů vás provede po 12 zastávkách, z nichž jedna je právě Buchtův kopec. Po absolvování stezky můžete získat pamětní list a medaili. Stačí si ve sněženském informačním centru nebo ve schránce v autobusové čekárně u školy vyzvednout hrací kartu, odpovědět správně na všechny otázky a kartu odevzdat v informačním centru nebo ji poslat e-mailem.
Největší slávu zažil Buchtův kopec ve třicátých letech minulého století, kdy byl vyhledávaným cílem malířů a turistů. Krásu, tehdy ještě odlesněného vrcholu, můžete obdivovat také v jedné z nejoblíbenějších českých pohádek Obušku z pytle ven. Dříve tu stávala turistická chata s vyhlídkou a v zimě se kopec měnil na oblíbený lyžařský areál. Dnes už lyžaři raději vyrazí na upravené trasy do okolí nedalekého Nového Města na Moravě a turistickou chatu nahradila v roce 1979 radarová stanice Řízení letového provozu ČR. Jednu ze tří kontrolních věží u nás v místě nepostavili jen tak náhodou. Buchtův kopec totiž patří k nejvyšším bodům a nachází se uprostřed republiky.
Radarů se tu vystřídalo hned několik – přes ruský, polský až po nejnovější francouzský model. Ten se ukrývá uvnitř nepřehlédnutelné kopule, která ho chrání před negativními vlivy počasí. Modrou barvu zvolili ochranáři proto, aby z dálky připomínala oblohu a nepůsobila tak v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy rušivě. Řízení letového provozu v České republice patří ke světové špičce. Dosah radaru je 300 kilometrů, denně sleduje situaci u nás i za hranicemi a v každé vteřině monitoruje až 230 letadel. Radar na Buchtově kopci je současně nejvyšším bodem Českomoravské vrchoviny. Kopule se nachází ve výšce 840 metrů nad mořem, ale výhledy odtud si užívají naprostou většinu času pouze zaměstnanci stanice. Návštěvy zařízení probíhají v omezeném režimu a je třeba si je dopředu domluvit.
Vyrazte do okolí za dobrým jídlem, skalními útvary a sklářskou historií
Nezapomeňte se po výšlapu patřičně odměnit, kdy v nedalekých Daňkovicích se nachází vyhlášená restaurace Selský dvůr. Tu sice v roce 2022 poničil požár, ale záhy byla i díky nezištné finanční podpoře veřejnosti obnovena a návštěvníkům opět denně nabízí vybrané lahůdky. Kousek od restaurace a penzionu stojí toleranční modlitebna s historií sahající až k roku 1788. Evangelický kostel je postavený přesně podle pravidel tolerančního patentu, takže nemá věž ani zvony a vstupuje se do něj přímo z polí. Okna jsou bez výzdoby a uvnitř najdete na zdech nápisy psané švabachem. Součástí prohlídky je také minimuzeum s dobovými fotografiemi, historickými dokumenty a dalšími exponáty souvisejícími s obcí. Pokračovat potom můžete na další zajímavá místa Novoměstska, přístupná i mimo hlavní sezonu. Vydejte se třeba na skalní vyhlídky.
Z Českých Milov vyrazte po Milovské naučné stezce, která vás provede přes bývalou sklářskou osadu až k Milovským Perničkám, skalám, které získaly název podle slova pernice, což je mísa na tření máku. Z vrcholu s typickými kamennými prohlubněmi budete mít výhled na údolí řeky Svratky, obec Křižánky a Devět skal – nejvyšší vrchol Žďárských vrchů. Poté pokračujte po modré značce k další dominantě krajiny – Čtyřem palicím. Mohutné skalní bloky, které jsou vysoké až 33 metrů, vznikly mrazovým zvětráváním a zejména v létě jsou oblíbeným cílem horolezců i turistů mířícím na vyhlídku. Na konci výletu se zastavte v Milovské kavárně, kde kromě vybrané kávy, svařeného vína a domácích dobrot můžete ochutnat také místní specialitu – Milovské perníčky a pralinky. Z nejkvalitnějších lokálních surovin a podle tradiční receptury, jejíž stopu najdeme na Horácku už ve 14. století, je tu připravují v malé rodinné pekárně.
Za krásou českého skla
V létě roku 2023 v bývalé sklářské osadě České Milovy otevřela své brány unikátní Galerie na Milovské huti. Citlivě zrekonstruovaný bývalý skelmistrovský dům ukrývá více než tisícovku exponátů českého skla z období od 17. století až do současnosti. Jde jak o běžné užitkové sklo, tak i luxusní kousky včetně opálového, vrstveného nebo kanárkového skla. Expozicí návštěvníky provede umělá inteligence a seznámí je jak se samotnými exponáty, tak s historií sklářství v této oblasti a inovacemi, které jej svého času přivedly na vrchol světového umění a průmyslu. K tomuto účelu slouží rovněž unikátní zhruba dvě hodiny trvající poutavý filmový dokument s názvem Skleněné tajemství Vysočiny, který zájemce provede slavnou historií skláren v Českých Milovech, Křižánkách, Herálci, Fryšavě, Vříšti, Březinách, Lubné, Posekanci, Svratouchu, Pusté Rybné a desítce dalších.
Více tipů na výlety na korunavysociny.cz