Cena kakaa prudce roste, poprvé v historii stojí přes 10 000 dolarů za tunu, čokoláda bude luxusem
Kakaové boby jsou nejdražší v novodobé historii. Cena bobů v rámci nejaktivnějšího kontraktu dnes na newyorské burze stoupla nad psychologickou úroveň 10 000 dolarů za tunu, a to historicky vůbec poprvé (viz graf Bloombergu níže).
V pátek minulý týden tuna kakaových bobů – rovněž poprvé v historii – uzavřela na úrovni převyšující v přepočtu 200 tisíc korun, vyplývá dále z údajů agentury Bloomberg. Dnes korunová cena tuny bobů dosáhla až bezmála 232 500 korun, což je nejvyšší korunová cena za celé období od vzniku samostatné České republiky v roce 1993.
Přitom průměrná korunová cena tuny bobů v období od ledna 1993 až do konce minulého týdne činí 49 092 korun. Nynější korunová cena je tedy bezmála pětinásobná oproti dlouhodobému průměru.
Přitom průměrná burzovní cena bobů se v období od roku 1959 do letoška pohybuje kolem 1727 dolarů. Nynější cena je tedy bezmála šestinásobná, ač toto vyjádření nebere v potaz inflační znehodnocování dolaru.
Za posledních dvanáct měsíců kakaové boby v dolarech zdražily o zhruba 264 procent. Bezprostředním důvodem je vlna veder v kombinaci se značnou vlhkostí, která letos v únoru zasáhla země jižní části západní Afriky, včetně Pobřeží slonoviny a Ghany, které představují dva světově vůbec největší producenty kakaových bobů. Teploty v dané části Afriky v únoru stoupaly až na 40 stupňů Celsia. Pocitová teplota však kvůli zvýšené vlhkosti dosahovala až k padesáti stupňům, protože vlhké ovzduší omezuje možnost pocení se, tedy přirozeného ochlazování se organismu. Experti abnormální počasí dávají do souvislosti s procesem klimatických změn.
Abnormálně vysoké teploty však ohrožují také právě kakaovníky. Již v dubnu přitom tradičně začíná jedna ze sklizňových sezón roku. Obchodníci s kakaem se domnívají, že sucho poničilo úrodu tak rozsáhle, že jsou současné cenové nárůsty opodstatněné – a mnozí dokonce soudí, že cena půjde ještě výše. Současný růst má však rysy určité mánie, jež je obtížně trvaleji udržitelná. Vždyť podle únorové analýzy americké banky Citigroup měla hranice 10 tisíc dolarů za tunu bobů představovat horní mez cenového nárůstu, na niž se navíc cena bobů měla – potenciálně – dostat v delším časovém horizontu než hned v dalším měsíci.
Jen letos přitom kakaové boby zdražily na burze v New Yorku o 147 procent. Tento dramatický letošní nárůst přitom ještě na pulty obchodů v Evropě nedorazil. Současné ceny čokolády a výrobků z ní odrážejí v Evropě, včetně Česka, tak maximálně jen loňské zdražení kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí. Letošní zdražení bobů se kvůli předzásobování výrobců čokolády zatím v její ceně neprojevuje. Jenže časem se samozřejmě projevovat začne. I zákazníci v Česku se tak musí připravit na zdražování čokolády a čokoládových výrobků. Nebo na nenápadné zmenšování velikosti tabulek čokolády nebo třeba gramáže čokoládových tyčinek – při zachování ceny, ovšem.
Již loni reagoval na růst cen kakaových bobů cukrovinkářský kolos Mars, jehož tyčinky jsou dobře známé také v Česku. Mars potajmu snížil gramáž své čokoládové tyčinky Galaxy, aniž by tedy ovšem snížil také její cenu. V podobném duchu – a kvůli pokračujícímu růstu cen kakaa ještě intenzivněji – budou v nadcházejících měsících reagovat na situaci také další výrobci cukrovinek a čokolády. Klíčový rival Marsu, společnost Hershey, už nenápadně snížila obsah čokolády a kakaového másla ve své klasické tyčince Kit Kat, dobře známé opět i konzumentům v Česku.
Výrobci cukrovinek začínají ve zvýšené míře nahrazovat čokoládu ve svých výrobcích třeba karamelem, místo kakaového másla zase uplatňují třeba lacinější palmový olej. Do toho dochází ke zmíněnému zmenšování, „smrskávání“, gramáže či velikosti tyčinek a jiných výrobků, a to při zachování ceny, tedy v souladu s praktikou označovanou jako „smrskflace“.
Přesto výrobce cukrovinek nakonec zdražující kakao dožene. Ne všichni zákazníci budou tolerovat levnější náhražky a sníženou gramáž za nezměněnou cenu. Banka Morgan Stanley nedávno zhoršila své doporučení ohledně akcií zmíněné čokoládovny Hershey. Růst cen kakaa, jenž započal v polovině loňska, podle banky na Hershey plně dolehne v příštím roce. Už od začátku loňského května se ale její akcie propadly o více než třicet procent.
Malou ochutnávkou toho, co vše se ještě může na trhu s čokoládou stát, je nynější předvelikonoční dění v Brazílii, tedy v zemi, kde lidé oslavě Velikonoc tradičně přikládají poměrně silný význam. Někteří tamní prodejci oblíbených čokoládových vajíček je už kvůli růstu ceny nabízejí na splátky.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank