Ceny stavebního materiálu rostou mnohem rychleji než inflace
Strmě rostoucí ceny klíčových stavebních materiálů potvrzují nejen data společnosti RTS, která vývoj sleduje dlouhodobě, ale i projektová praxe. Navýšení na úrovni komponentů se přirozeně projevuje i v cenách za obestavený prostor (tzv. objemové ukazatele), kde meziročně došlo k nárůstu o 13 a 15 %.
Může jít o velký problém především pro zadavatele veřejných zakázek. Vysoutěžená cena se totiž během příprav nebo realizace vlivem cen materiálu může zvýšit o více, než připouští zákon o zadávání veřejných zakázek. I proto ČKAIT už před časem upozornila Ministerstvo financí a další resorty, že pokud nedojde o rozšíření možností veřejného sektoru reagovat ve smlouvách s dodavateli na vývoj cen, může to vést k odložení nebo v horším případě zastavení již rozestavěných staveb.
„Situace je náročná pro všechny články stavebního procesu. Projektanti jsou zvyklí hledat úspory a pracovat s rezervami. A prakticky vždy lze najít levnější řešení. Ovšem klíčovým parametrem zůstává kvalita a bezpečnost. Ale umím si představit případy, kdy je lepší stavbu odložit, než dělat zásadní kompromisy kvůli nevyzpytatelným cenám,“ konstatuje Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT.
V případě projektových příprav dochází k hledání možných materiálových alternativ. Může docházet k celkovému zmenšování a „uskromňování“ staveb – například snižování výměry bytů nebo rodinných domů, ústup od finančně náročných instalací a podobně.
Podle Komory se však do cen stavebních komponentů promítá i další faktor – nedostupnost některých surovin. I to lze ale ve střednědobém horizontu překlenout. Proto ČKAIT usiluje o co nejrychlejší zavedení principů cirkulární ekonomiky do stavební praxe. Jsou už nyní typy staveb, ač zdaleka ne všechny, u nichž recyklovaný stavební materiál může znamenat úspory. Samozřejmě, s podmínkou, že standard a vyhovění příslušným technickým normám nebude ustupovat kvůli ceně.
Jak se shodují zástupci RTS a.s. i České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ceny s největší pravděpodobností nadále porostou i s ohledem na izolaci Ruska od zbytku Evropy a světa. Ostatně už se tak děje u oceli, která byla významně vázána na dodávky železné rudy a oceli z Ukrajiny.
„Ruské přepadení Ukrajiny bude mít neblahý vliv na celé stavebnictví a soucítím s každým, kdo bude muset stavbu odložit, zlevnit nebo úplně zastavit. Ale jde, věřím, o nevyhnutelnou cenu tváří v tvář nebezpečí, které by nás čekalo, pokud bychom se dostali do stejné situace jako naši sousedé na východě. Zničená města jsou toho důkazem,“ říká Ing. Robert Špalek a dodává: „V tomto ohledu chci upřednostnit lidské hledisko před hospodářským. To, co se děje kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině, je útok na svobodu nás všech. Na naši bezpečnost i kulturu, k niž přispívá svým nezastupitelným způsobem i stavebnictví a architektura.“