Česká centra představují světu sbírky NGP ve společném projektu Křížem krážem Národní galerií Praha

Česká centra (ČC) a Národní galerie Praha (NGP) uvádějí společný projekt Křížem krážem Národní galerií Praha, který prostřednictvím cyklu 11 videí představí vybraná díla ze sbírek NGP. Spolupráci iniciovala Česká centra, která hledala obsahově i vizuálně silný on-line projekt z oblasti výtvarného umění spojený s českými reáliemi. Jako partner byla oslovena právě NGP, která připravila reprezentativní výběr děl napříč jednotlivými sbírkami, jenž ukazuje bohatost a rozmanitost umělecké tvorby českých autorů a také významná díla s vazbou na místní kulturní prostředí. Jednotlivými díly provádí Veronika Wolf, historička umění.  

Seriál vznikl s ambicí zaujmout široké mezinárodní publikum. Organizátoři plánují jeho uvedení na vlastních komunikačních platformách vždy jednou týdně. První díl se tak objeví na webových stránkách ústředí Českých center a Národní galerie Praha 6. května a poté pravidelně, každý týden, vždy ve čtvrtek. V rámci videosady bude uvedena třeba vzácná desková malba z doby císaře Karla IV., oblíbená díla a umělci císaře Rudolfa II. a dále čeští autoři konce 19. a první poloviny 20. stol., kteří se výrazně prosadili v zahraničí. Původní poptávce z Českého centra Soul a Českého centra Tokio částečně odpovídá i výběr některých témat – japonismus v tvorbě Emila Orlika či v Asii oblíbený Alfons Mucha. Národní galerie Praha z pozice partnera projektu připravila celý kurátorský koncept a zajistila realizaci videí pod režisérským vedením Marca Chiodiho. Chiodi studoval vizuální umění na univerzitě v Benátkách a pracoval dlouhodobě také v Tokiu či Hong Kongu. Kromě Národní galerie spolupracuje mimo jiné s Baletem a Operou Národního divadla či Italským kulturním institutem.

Alicja Knast, generální ředitelka NGP: „Tyto krátké díly nejsou jen prezentací rozmanitých sbírek NGP, ale také cestou prostorem a časem bez ohledu na omezení, která přinesl COVID-19. Věřím, že inspirujeme diváky z celého světa k prohloubení znalostí o českém umění a pozveme je k návštěvě Prahy, až to bude opět možné.

Ondřej Černý, generální ředitel Českých center: „Sbírky Národní galerie jsou neobyčejně bohatou studnicí jedinečných artefaktů mj. českého resp. středoevropského  výtvarného umění napříč staletími. Mám radost, že díky tomuto projektu je můžeme prostřednictvím sociálních sítí prezentovat třeba v USA, Izraeli, Belgii, Rakousku, Řecku či v modifikovaném vzorku ve Francii, Nizozemsku či na Ukrajině.  Vedle angličtiny vzniká hned několik jazykových mutací.“

Veronika Wolf, historička umění NGP: „Zásadní bylo koncipovat obsah tak, aby byl přístupný a srozumitelný pro publikum z jiných kulturních prostředí, s odlišnou tradicí a reáliemi a přitom si udržel určitou hloubku a přesnost sdělení. Přiznávám, že to byl občas oříšek.“

Michaela Lee, ředitelka Českého centra Soul: „Očekáváme, že společný projekt vzbudí zájem korejské veřejnosti. Cílem totiž není jen prvoplánově přiblížit historii českého výtvarného umění v zahraničí, ale v mnohem širším kontextu prezentovat naši zemi jako významné centrum evropského umění.“

Od poloviny května se s jednotlivými díly seznámí nejprve uživatelé sociálních sítí nejen v České republice, ale také v Japonsku a Koreji.  Během léta a podzimu se budou postupně přidávat další země, ve kterých mají Česká centra zastoupení, konkrétně pak Athény, Brusel, Kyjev, Moskva, New York, Paříž, Rotterdam, Tbilisi, Tel Aviv – Jeruzalém, Vídeň.

Videa bude možné sledovat i na webových stránkách a sociálních sítích ústředí Českých center – každý čtvrtek až do poloviny července bude pravidelně na Facebooku @ceskacentra zveřejněno jedno z videí, současně též @NGPrague i Youtube Národní galerie Praha. Sérii otevírá vyprávění o Karlu IV.

www.czechcentres.cz,
https://www.facebook.com/Ceskacentra

www.ngprague.cz
https://www.facebook.com/NGPrague

Seznam částí cyklu Křížem krážem Národní galerií Praha:

1) Karel IV. a Votivní obraz arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi
2) Albrecht Dürer (Růžencová slavnost)
3) Umělci Rudolfa II. – Roelandt Savery (Ráj)
4) Karel Škréta (Podobizna řezače drahokamů Dionysia Miseroniho a jeho rodiny)
5) Petr Brandl (Simeon s Ježíškem)
6) Francouzská sbírka a Auguste Renoir (Milenci)
7) Gustav Klimt (Panna)
8) Alfons Mucha (Gismonda)
9) František Kupka (Amorfa. Dvojbarevná fuga, Balada. Radosti života)
10) Toyen (Léto, Úděs)
11) Japonismus v českém umění a Emil Orlik (Model)

Foto: Marco Chiodi

You may also like...