Česká filharmonie a Arcona Capital představují projekt otevření střešní terasy pražského Rudolfina

Česká filharmonie a její sponzor Arcona Capital představují společný projekt stavebních úprav terasy pražského Rudolfina. Jejich cílem je zajistit větší bezpečnost a lepší přístupnost terasy, díky čemuž se tento výjimečný prostor jedné z nejikoničtějších budov České republiky bude moci otevřít široké veřejnosti.

Střešní terasa, jejíž okraje zdobí šestnáct soch slavných hudebních skladatelů, patří k nejcharakterističtějším prvkům budovy a poskytuje unikátní výhled na Prahu. Přestože je dobře viditelná i z úrovně parteru Rudolfina, zůstávala doposud většině návštěvníků utajena. Přístupu brání úzké vstupní dveře, nerovný povrch a nedostatečná bezpečnostní opatření.

Společnost Arcona Capital, nezávislý správce nemovitostních fondů a partner České filharmonie, nyní iniciovala a dále povede projekt otevření terasy pro veřejnost. Plán zahrnuje významné stavební úpravy vedoucí k usnadnění přístupnosti, vyrovnání úrovně dláždění, obnově podlahových povrchů a instalaci moderních bezpečnostních prvků. Zajištění služeb, jako jsou přívod vody, kanalizace, energie, osvětlení či výtah umožňující bezbariérový přístup
z přízemí, dovolí komplexní využití prostoru o rozloze 850 metrů čtverečních pro veřejné i soukromé akce.

„Když jsem poprvé stanul na terase Rudolfina, došla mi slova,“ popisuje Guy Barker, ředitel společnosti Arcona Capital. „Nadchla nás představa, že bychom mohli proměnit tuto mimořádně krásnou – ale dosud nedoceněnou – část jedné z nejslavnějších pražských budov v prostor dostupný všem. Projekt je velmi vzrušující, přistupujeme k němu ale s velkou zodpovědností.“ Rudolfinu aktuálně chybí větší prostor pro venkovní akce, a tak zrekonstruovaná terasa otevře řadu nových atraktivních možností nejen pro Českou filharmonii a její sponzory, ale i pro širokou veřejnost.

Projekt rekonstrukce terasy již získal stavební povolení od Národního památkového ústavu, odboru památkové péče i stavebního úřadu městské části Prahy 1, přičemž veškeré související náklady spojené s realizací dosud hradí společnost Arcona Capital. Později v tomto roce bude zahájena fundraisingová kampaň, jejímž cílem bude pro projekt získat dalších 23 milionů korun.

„Sama historie Rudolfina dokazuje, že idea dárcovství má v naší zemi dlouholetou tradici,“ říká David Mareček, generální ředitel České filharmonie. „Budova byla před 136 lety věnována českému národu Českou spořitelnou a od počátku je zasvěcena umění. Během pandemie jsme byli svědky toho, že je dárcovská tradice stále živá. Mnoho držitelů abonmá například věnovalo své lístky České filharmonii s cílem pomoci orchestru v těžkých časech. Jsme nesmírně vděční za jejich velkorysost a již nyní se nemůžeme dočkat, až je budeme moci i s našimi dalšími přispěvateli a příznivci přivítat na nové terase Rudolfina, kde si budou moci vychutnat unikátní pohled na Prahu a zúčastnit se různých společenských akcí. Nadšení společnosti Arcona Capital pro tento projekt je inspirativní a těšíme se na debatu o naší vizi se všemi, které dále zaujme.“

Rudolfinum navrhli architekti Josef Schulz a Josef Zítek a poprvé bylo otevřeno v roce 1885. Od roku 1896 je hlavním sídlem České filharmonie. Pro letošek, kdy orchestr slaví 125. výročí, je tak projekt rekonstrukce terasy příslibem zahájení nové kapitoly v bohaté historii jednoho z největších tuzemských architektonických skvostů.

You may also like...