Česká obec sokolská pořádá desátou Noc sokoloven v Tyršově domě
Co mají společného plavání, Vivaldi, trampolíny a tematické prohlídky? Odpověď je jednoduchá: Sokol. Česká obec sokolská pořádá již podesáté Noc sokoloven a v sídle hnutí v Tyršově domě na Újezdu, který příští rok oslaví 100 let od svého otevření, se můžete těšit na tradiční sokolský mix pohybu a kultury. Přijďte v soboru 28. září, vstup je zdarma!
Pro děti bude připraven dětský koutek, loutkové divadlo a ve velké tělocvičně možnost vyzkoušet si trampolíny a opičí dráhu.
Pro všechny generace jsou od 9:00 až do 20:00 lákadlem tematické prohlídky areálem Tyršova domu. Dozvíte se o dějinách Sokola, o nejstarší architektonických kořenech Tyršova domu, co zajímavého se něm událo a zažijete i jaký je Tyršův dům za tmy.
Odpolední program začíná v 16:00. Bude možno se něco zajímavého dozvědět z panelové výstavy o sokolech olympionicích. Ve večerních hodinách se v Michnově paláci rozezní příjemné tóny Vivaldiho, Mozarta, Smetany a dalších velikánů v podání komorního orchestru Hájíček.
Kdo má chuť si před kulturou protáhnout tělo v nejstarším krytém bazénu Praze, může přijít celý den. Na plavání a tematické prohlídky je ale třeba si čas rezervovat. Podrobné informace: sokol.eu/akce/noc-sokoloven-v-tyrsove-dome-2024
Noc sokoloven je celorepublikovým dnem s historií a architekturou Sokola s cílem seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí. Sokolovny se stavěly od 60. let 19. století do zániku Sokola po druhé světové válce. Jejich budovy jsou proto dnes pestrou paletou architektonických slohů, stylů a různých regionálních zvláštností.
První sokolovna vznikla v Praze díky Jindřichu Fügnerovi již v roce 1863 v dnešní Sokolské ulici a dodnes je sídlem Sokola Pražského. Poté se vystavěly stovky dalších sokoloven a do současnosti se jich zachovalo asi 750, od monumentálních paláců až po skromné budovy.
Do projektu Noc sokoloven je letos po celé republice zapojeno přes 130 jednot a v rámci prohlídek je možné si i zašplhat a oslavit tak stoleté výročí první české zlaté olympijské medaile, kterou získal sokol Bedřich Šupčík na hrách v Paříži 1924.
10. Noc sokoloven v Tyršově domě:
Velká tělocvična A1
16.00 – 18.00 trampolíny s lektory a opičí dráha s lektory
Barokní prostory Michnova paláce:
16.00 – 20.00 panelová výstava Svět sletů
16.00 – 20.00 dětský koutek s omalovánkami, vystřihovánkami, hledáním rozdílů a dalšími věcmi
16.00 – 20.00 soutěž o plavenky a trika Noci sokoloven
18.30 – 19.30 komorní orchestr Hájíček zahraje díla Vivaldiho, Mozarta, Griega a Smetany
Divadlo Kampa (vedle Tyršova domu na adrese Nosticova 634/2a)
17.30 – 18.15 loutkové divadlo Jiskra s představením Popelka
Tematické komentované prohlídky Tyršova domu (na prohlídku je nutná rezervace dopředu)
9.00 Dějinami Sokola od počátků podnes (Co Tyršův dům vypráví o dějinách Sokola?)
11.00: Nejstarší architektonické kořeny Tyršova domu (V čem je Tyršův dům unikátní?)
13.00: Po stopách nejvýznamnějších osobností (Kteří slavní lidé navštívili Tyršův dům?)
15.00: Palác hraběte Michny z Vacínova (Jak se kdysi žilo v Michnově paláci?)
17.00: Místnosti vyprávějí (Co zajímavého se událo v Tyršově domě?)
19.00: Večerní prohlídka I (Jaký je Michnův palác za tmy?)
20.00: Večerní prohlídka II (Jaký je Tyršův dům za tmy?)