České muzeum hudby dnes uvádí destruovanou hudbu Milana Knížáka
Národní muzeum připravilo v Českém muzeu hudby koncertní program vycházející z Broken Music Milana Knížáka, kterou rozvíjel na začátku šedesátých let. Tato akce s názvem Milan Knížák, Phaerentz a Opening Performance Orchestra – BROKEN REBROKEN se uskuteční v úterý 28. ledna 2020 od 19.30.
Milan Knížák, Phaerentz a Opening Performance Orchestra uvedli destruovanou hudbu několikrát naživo, pro České muzeum hudby je připravena nová verze pod názvem BROKEN REBROKEN pro čtyři gramofony, čtyři počítače a video se stopáží 45 minut. Jedná se o první oficiální provedení programu v Praze.
Jde o velmi hravý a tvárný koncept, který může mít celou řadu podob. Gramofonové desky procházejí záměrnou destrukcí. Jsou poškrábány, probodány, přelepeny, přemalovány, spáleny ohněm, polámány či rozřezány. Jejich přehráváním (které ničilo gramofonové jehly i gramofony samotné) vznikla zcela nová hudba – nečekaná, drásající, útočná i humorná.
K raným koncertním provedením docházelo s velmi skromným vybavením. Nahrávka Broken Music z šedesátých let, která vyšla v roce 1979 na stejnojmenném vinylu díky Ginu Di Maggiovi u italského labelu Multipla, vznikla za pomoci jednoho gramofonu. V pozdější době byly začleněny i další zvukové zdroje – kazetové magnetofony, programovatelné klávesy, preparované mikrofony, CD přehrávače – vše s cílem využít příslušné přístroje a nástroje na samotnou mez zvukových a technických možností.
V roce 2008 Opening Performance Orchestra se svolením autora provedli digitální dekompozici Broken Music, záměrem bylo vytvoření nové verze skladby za použití principů fraction music. Původní mechanická destrukce a fyzické přehrávání gramofonových desek byly nahrazeny digitálními úpravami.
Akce je součástí doprovodného programu výstavy Import / Export / Rock´n´roll, která byla pro velký zájem prodloužena do 30. 6. 2020.