České sklady a výrobní prostory zlevňují, zahraniční firmy zvyšují poptávku po pronájmech

Nárůst poptávky po skladových i výrobních prostorech v České republice registruje od posledního kvartálu loňského roku realitně-konzultantská společnost 108 REAL ESTATE. Za zvyšujícím se zájmem stojí především aktivita a flexibilita developerů, postupně klesající nájemné, větší dostupnost pracovní síly, stejně jako stále vynikající kondice tuzemského segmentu automotive. U některých dlouhodobějších pronájmů kleslo efektivní nájemné, tedy po započtení pobídek, pod 4 EUR za metr čtvereční za měsíc. To je cena, kterou tuzemský trh průmyslových nemovitostí několik let nezaznamenal. Jedná se o pozitivní impuls pro řadu mezinárodních firem a operátorů, hledajících vhodné prostory v celém regionu střední a východní Evropy. 

Celková plocha dokončených prémiových průmyslových nemovitostí v České republice dosáhla ve 4. čtvrtletí roku 2024 celkem 12,43 mil.  m2.  Z toho 3,93 % bylo na konci kvartálu k dispozici k pronájmu, při započtení shell & core prostor jich však bylo více než 7 %. Dalších 501 tis.  m2 ploch se totiž aktuálně nachází v tomto stavu těsně před dokončením. Nejvíce shell & core ploch bylo ve Středočeském kraji, Plzeňském kraji a Moravskoslezském kraji. Největší budovy v tomto stavu nejdeme v Logistics Center Přehýšov od UDI anebo CTPark Prague North a CTPark v Lipníku nad Bečvou.

Hrubá poptávka dosáhla celkem 416 tis. m2, přičemž čistá poptávka zahrnující pouze nové smlouvy pak činila 212 tis.  m2. Nejvíce nových poptávek pochází od společností z oblasti fulfillmentu a obecně logistiky, navázané na spotřebitele zejména v Německu a západní Evropě, ze segmentu výroby a dále právě z automobilového sektoru. Pro českou ekonomiku je rovněž příznivá zpráva, že roste počet podepsaných smluv na průmyslové prostory v pásmu od 5 tis. m2 do 15 tis. m2.

Největší nová smlouva podepsaná na konci roku 2024 se týkala CTParku Brno, kde si společnost Hitachi Energy Czech Republic s.r.o. pronajala 52 tis. m2. Druhý největší nový pronájem se uskutečnil ve VGP Park Ústí nad Labem City. V něm si významná fulfillmentová společnost pronajala necelých 13 tis. m2. Třetí největší nový pronájem posledního loňského kvartálu uskutečnila velkoobchodní firma, která si pronajala 12 tis. m2 v Panattoni Parku Zdice.

Celkově hodnotíme poslední čtvrtletí loňského roku s nájemními transakcemi včetně renegociací na úrovni přes 400 tisíc čtverečních metrů velmi pozitivně. Snižování nájemného ovlivňuje především relativní dostatek disponibilních prostor, tedy větší konkurence mezi developery. Jen ve fázi shell & core se nachází kolem 500 000 čtverečních metrů, které čekají na nájemce,“ přibližuje hlavní indikátory loňského roku Jakub Holec, ředitel 108 REAL ESTATE. 

I přes uvedené nájemné realizované po započtení pobídek na úrovni 4 EUR/m2/měsíc dosáhl celorepublikový průměr 5,89 EUR před započtením pobídek. Stále se objevují lokality a dokončené industriální stavby, kde vlastníci požadují i 7,5 EUR/m2/měsíc. Celkově je ale na trhu patrná ochota pronajímatelů klesat z požadavků a vycházet poptávkám vstříc. „Developeři na zvyšující se nabídku volných ploch reagují zpomalením výstavby nebo odložením realizace v čase. V posledním loňském čtvrtletí tedy na trh přibylo pouze necelých 120 000 čtverečních metrů nových ploch. V různé etapě výstavby se však nacházejí záměry s objemem přes 1 milion čtverečních metrů,“ doplňuje výsledky Matěj Indra, Head of Industrial Agency, 108 REAL ESTATE. Poslední měsíce ukazují také na snižování nabídky i realizované poptávky v kategorii podnájmů.

Podle konzultantů 108 REAL ESTATE je na straně poptávajících citelná změna přístupu. I přes řadu znejišťujících globálních faktorů, od vývoje německé ekonomiky po riziko cel pro EU ze strany USA, firmy očekávají postupnou stabilizaci situace a mírný růst na úrovni spotřeby v podnikatelském sektoru i domácností. To také vysvětluje, proč poptávky pocházejí v případě skladových nemovitostí především z oblastí komplexního servisu v oblasti logistiky a automobilového průmyslu. Navzdory ohlášenému propouštění několika společností z automotive sektoru celý segment jako celek postupně roste. Dokládá to i rekordní výroba v automobilkách na území České republiky v loňském roce.

Pokud jde o mezinárodní tendry, které se týkají obou zmíněných sektorů, by postavení České republiky mohly ještě zlepšit rekordní investice do dálniční a silniční sítě, stejně jako flexibilnější trh práce. Další měsíce by se na trhu průmyslových prostor v Česku měly nést v duchu mírně pozitivního a optimistického vývoje. Hrozící obchodní válka mezi USA a Evropskou unií by mohly dále stimulovat novou vlnu nearshoringu, která by poskytla evropskému průmyslu další dodatečný impuls,“ domnívá se Michal Bílý, hlavní analytik 108 REAL ESTATE.

You may also like...