Česko čelí hrozbě epidemie respiračních onemocnění. Klíčová je prevence
S příchodem chladného počasí a vzrůstajícího rizika respiračních onemocnění je klíčové zaměřit se na prevenci a posílení imunitního systému. Zvláště v období podzimu a zimy, kdy v ovzduší cirkuluje více virů a bakterií, je důležité přijmout opatření k ochraně zdraví. Kromě pravidelného větrání, vyhýbání se místům s větší koncentrací osob a očkování je v boji s respiračními onemocněními důležitý také vitamín C.
Česká republika čelí hrozbě epidemie respiračních onemocnění, přičemž hlavním aktérem zůstává covid-19. Denně se potvrzují tisíce nových případů onemocnění koronavirem, na vzestupu je ale také šíření RS virů, rhinovirů a streptokokových infekcí, které jsou evidovány hlavně u dětí.
Vitamín C jako jedna z možností prevence
Jednou z účinných metod prevence a podpory imunitního systému je infuze vitamínu C. Kyselina askorbová, známá také jako vitamín C, má pro lidský organismus zásadní význam. Ovšem jelikož si ho náš organismus nedokáže sám syntetizovat, je nezbytné zajistit jeho dostatečný přísun přes potraviny, a to zejména ovoce a zeleninu, nebo doplňky stravy.
Vitamín C je klíčový pro správnou funkci imunitního systému a pomáhá bojovat proti infekcím. Urychluje také proces rekonvalescence, příznivě ovlivňuje psychické zdraví a pomáhá při stresu a únavě, urychluje proces hojení ran, podporuje vstřebávání železa a tvorbu kolagenu v těle a působí preventivně v boji proti ateroskleróze, astmatu, pollinóze a zánětlivým onemocněním kůže.
Infuze vitamínu C
Infuze umožňuje dosažení vysoké koncentrace vitamínu C, která se do 6 hodin po aplikaci vrací k počáteční hodnotě před infuzí. Tato procedura je vhodná zejména pro ty, kteří potřebují posílit svůj imunitní systém a zvýšit odolnost organismu proti respiračním onemocněním.
„Po konzultaci s lékařem lze zvolit infuzi vitamínu C, kterou provádíme i na naší klinice. Lidský organismus totiž není schopen vitamín C ukládat a skladovat, a proto může být podání vyšších dávek pomocí infuze velmi efektivní,“ říká MUDr. Světlana Kiričenková z polikliniky IPP.
Očkování je při boji proti respiračním onemocněním klíčové
Klíčový nástroj v boji proti covidu-19 a dalším respiračním onemocněním představuje očkování. V případě covidu-19 jsou k dispozici vakcíny, které efektivně snižují riziko vážných onemocnění a komplikací. Očkování nejen chrání jednotlivce, ale hraje také klíčovou roli v kolektivní imunitě, což je nezbytné pro zastavení šíření viru.
Od září se nechalo naočkovat téměř 350 000 lidí, což je krok správným směrem v boji proti respiračním onemocněním.
Zapomínat bychom ale neměli ani na možnost očkování proti chřipce, černému kašli nebo pneumokokovým onemocněním.
V závěru je třeba zdůraznit, že prevence respiračních onemocnění vyžaduje komplexní přístup. Vedle očkování nebo případné infuze vitamínu C je důležité dodržovat hygienická opatření, pravidelně větrat, udržovat fyzickou kondici a dbát na vyváženou stravu. Pouze spojením těchto opatření můžeme efektivněji čelit výzvám spojeným s chladným obdobím a zvýšeným výskytem respiračních onemocnění.