Český lev oslaví 30. narozeniny už příští sobotu v Rudolfinu
Galavečer jubilejního 30. ročníku cen Český lev se uskuteční již příští sobotu 4. března v přímém přenosu České televize z pražského Rudolfina. O prestižní filmové ceny v letošním roce usiluje 32 filmů i televizních děl v 19 kategoriích. Nejvíce šancí mají filmy Arvéd, Il Boemo, BANGER. a Světlonoc. Ikonické křišťálové sošky předá laureátům během večera řada osobností nejen filmového světa. Například herci Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Boleslav Polívka, Jiří Macháček, režisér Jan Svěrák nebo spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská. Slavnostní předávání cen České filmové a televizní akademie bude moderovat podruhé Jiří Havelka. Na podobě večera se dále podílejí scenárista Petr Kolečko a režisér Michael Čech. O hudební doprovod se postarají The Antagonists Jana P. Muchowa a jejich hosté. Přímý přenos začíná na ČT1 ve 20.10 hod.
Nominované filmy 30. Českého lva připomíná hned několik filmových přehlídek. Až do konce března bude možné na streamovací platformě DAFilms zhlédnout většinu nominovaných filmů za rok 2023, ale také speciál připravený k 30leté historii udílení cen Český lev. Až do 4. března je možné navštívit přehlídku Českého lva v pražském kině Edison Filmhub a od 2. března pozve na nominované filmy i síť kin Cinestar.
Na blížící se udílení cen Český lev upozorňuje také venkovní výstava velkoformátových fotografií Lenky Hatašové na Palachově náměstí. Ta nabízí ohlédnutí za atmosférou loňského ročníku v portrétních fotografiích filmových tvůrců bezprostředně po obdržení lví sošky. Na výstavě jsou zastoupeny například emotivní fotografie herců Václava Neužila, Antonie Formanové, Pavly Gajdošíkové nebo režiséra Davida Ondříčka.
Z rekordní loňské filmové produkce vstoupilo do závěrečného klání o Českého lva s 12 nominacemi psychologické mysteriózní drama režiséra Vojtěcha Maška Arvéd, které rozkrývá příběh reálné postavy nacistického kolaboranta, přisluhovače komunistického režimu a okultisty. 11 nominací má na svém kontě historický velkofilm Il Boemo Petra Václava znovuobjevující příběh i dílo nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka. 8 nominací utržil BANGER. – zběsilá adrenalinová jízda plná rapu a drog natočená výhradně na iPhone režiséra Adama Sedláka. Mysteriózní drama Světlonoc Terezy Nvotové, které probouzí dávné vesnické čarodějnické legendy, získalo 7 nominací. Shodně se čtyřmi nominacemi pak do boje o Českého lva vyrážejí filmy Grand Prix Jana Prušinovského, Jan Žižka Petra Jákla, Oběť Michala Blaška a televizní minisérie Podezření, za kterou rovněž stojí režisér Michal Blaško. Tři nominace získal dokumentární film Lucie Králové KaprKód a seriál České televize Devadesátky.
Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli mohou v březnu získat: Pavla Tomicová za roli psycholožky Kristýny ve filmu A pak přišla láska…, Barbara Ronchi za ztvárnění operní pěvkyně Cateriny Gabrielli v Il Boemo, Vita Smachelyuk, která si zahrála roli svobodné matky Iriny ve filmu Oběť, Klára Melíšková za roli zdravotní sestry v televizní minisérii Podezření a Natália Germáni za ztvárnění hlavní postavy Šarloty ve snímku Světlonoc. Cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli si mohou odnést Martha Issová za film Buko, Anna Kameníková a Tatiana Dyková Vilhelmová za role ve filmu Grand Prix, Lana Vlady za film Il Boemo a Denisa Barešová, jež zaujala v minisérii Podezření.
Vůbec poprvé mohou Českého lva získat za své herecké výkony, a to rovnou v kategorii nejlepší herec v hlavní roli, Michal Kern za titulní roli ve filmu Arvéd, Adam Mišík za hlavní postavu filmu BANGER., Matyáš Řezníček za roli Petra ve snímku Hranice lásky a představitel Josefa Myslivečka Vojtěch Dyk ve filmu Il Boemo. Čtveřici doplňuje Martin Finger s nominací za hlavní roli ve filmu Slovo. Filmy Arvéd a BANGER. si mohou připsat další nominace v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli. Ve filmu Arvéd akademici ocenili Sašu Rašilova a ve filmu BANGER. Marsella Bendiga. Nominaci na Českého lva dále vynesly vedlejší role Štěpánu Kozubovi ve filmu Grand Prix, Miroslavu Krobotovi v Kdyby radši hořelo a Oldřichu Kaiserovi ve snímku Poslední závod.
Soška Českého lva za nejlepší režii může v březnu putovat do rukou Vojtěchu Maškovi za film Arvéd, Adamu Sedlákovi za BANGER., Petru Václavovi za Il Boemo, Michalu Blaškovi za režii filmu Oběť nebo Tereze Nvotové za snímek Světlonoc.