Čeští investoři jsou největšími fanoušky umělé inteligence na světě
Podle údajů z posledního průzkumu Retail Investor Beat, který provedla obchodní a investiční platforma eToro, má každý třetí (33 %) individuální investor v České republice ve svém investičním portfoliu akcie související s umělou inteligencí.
V rámci studie, které se zúčastnilo 10 000 drobných investorů ve 13 zemích, byli investoři dotazováni na svou expozici vůči společnostem, které vyvíjejí nebo intenzivně investují do umělé inteligence.
Dalších 30 % českých investorů uvedlo, že v budoucnu plánují investovat do společností zabývajících se AI. O takovou investici nemá zájem 30 % tuzemských investorů.
Pokud jde o umělou inteligenci v investičních portfoliích, jsou čeští investoři mezi všemi zkoumanými národy na špici. Za nimi zaostávají USA (32 %, investoři vlastní akcie společností s umělou inteligencí), Německo a Polsko (po 31 %). Nejméně populární je umělá inteligence mezi individuálními investory v Austrálii (20 %).
Na většině sledovaných trhů vidíme největší zájem o umělou inteligenci u nejmladší skupiny investorů (18-34 let). V České republice drží akcie AI 46 % této skupiny. Ukazuje se však, že v České republice, což je v tomto průzkumu celosvětový fenomén, drží akcie AI každý druhý investor (50 %) ve věku 45-54 let, ale pouze 5 % investorů starších 55 let.
Čeští individuální investoři nejenže častěji než světoví investoři investují do umělé inteligence, ale také častěji využívají technologie umělé inteligence jako součást svého přístupu k investování. Nástroje typu ChatGPT využívá při svém investičním rozhodování 17 % z nich (celosvětově 12 %) a 28 % (celosvětově 37 %) je otevřeno využití takových řešení v budoucnu.
Analytik společnosti eToro Paweł Majtkowski k těmto údajům uvedl: „Akcie umělé inteligence byly v uplynulém roce tahounem růstu technologického průmyslu a nejdůležitějším impulsem pro býčí trh v USA. Spuštění služby ChatGPT a dalších podobných služeb ukázalo možnosti a perspektivy generativní umělé inteligence. Zdá se, že to na české investory udělalo dojem, protože s chutí zařadili tyto akcie do svých investičních portfolií.“
Díky trendům v oblasti umělé inteligence se společnosti NVIDIA a Meta v loňském roce dostaly do čela indexu S&P 500 a ceny jejich akcií se ztrojnásobily. I když je nepravděpodobné, že v roce 2024 dojde ke stejně velkolepým výsledkům, přínosy zavádění technologií s umělou inteligencí podpoří ekonomiky a akciové trhy. Tím spíše, že tato technologie rychle nachází široké uplatnění.“
V rámci průzkumu byli čeští investoři rovněž dotázáni, v jakých sektorech a třídách aktiv budou v nadcházejících měsících s největší pravděpodobností zvyšovat svou expozici. Celých 19 % z nich plánuje zvýšit své investice do kryptoměn a 14 % do zahraničních akcií.
Z jednotlivých sektorů místní investoři nejčastěji plánují zvýšit svou expozici v technologiích (17 %) a nemovitostech (14 %) Příznivě se dívají také na finanční služby (9 %) a těžební a energetický sektor (po 8 %).
Majtkowski doplňuje: „Světoví drobní investoři vedou vyvážené portfolio, které se skládá z velkých pozic v technologickém sektoru a kryptoměn, vedle konzervativnějších hotovostních produktů. Český investor naopak vyniká tím, že si hned od začátku zamiloval společnosti spojené s umělou inteligencí. S tím souvisí i to, že je ochotnější investovat se zahraničními společnostmi.
Mnoho světových investorů si ve svém portfoliu ponechává vysoký podíl hotovosti, který jim v období historicky vysokých úrokových sazeb poskytuje flexibilitu. A zároveň umožní zvýšenou expozici vůči cílovým aktivům, až úrokové sazby a nejistota na akciových trzích v roce 2024 klesnou.“