Chyby v krmení psů mohou vést ke zdravotním i výchovným problémům
Češi jsou národem milovníků domácích zvířat. Skoro každá druhá domácnost má psa nebo kočku a správné krmné návyky jsou důležitou součástí jejich zdravého života. Často se ale při krmení dopouštíme vědomých i nevědomých chyb, které mohou mít za následek zdravotní i výchovné problémy. Jaké jsou ty nejčastější?
Špatný pitný režim
Do krmení zahrnujeme i správný pitný režim a nedostatek čerstvé vody se často mezi pejskaři podceňuje. Správná hydratace je totiž pro celkové zdraví psa klíčová. Především u psích seniorů, kteří mohou mít problémy s ledvinami, je dostatek vody nezbytný k udržení správného fungování těla. Voda pomáhá udržovat důležité tělesné funkce včetně regulace tělesné teploty a trávení potravy. Pokud pejsek nechce pít, můžete částečně (a dočasně) snížit potřebu vody mokrým krmivem, například konzervami. Můžete také zkusit podávat vývary, případně mu přimíchat trochu omáčky pro psy do vody. Toto doporučujeme praktikovat opravdu pouze dočasně. Pokud chodíte se psem na dlouhé vycházky, vždy si s sebou vezměte i mističku na vodu.
Nepravidelnost v krmení
Psi oceňují rutinu a předvídatelnost ve svém životě. Když je pes krmen pravidelně ve stejnou dobu, přizpůsobí se tomuto rozvrhu a bude vědět, kdy očekávat jídlo. „To může pomoci snížit úzkost a stres u psa. Pravidelné krmení podporuje lepší trávení a vstřebávání živin. Když je pes krmen každý den ve stejnou dobu, jeho trávicí systém se stane více synchronizovaný, což může pomoci předcházet zažívacím potížím, jako je průjem nebo zácpa. Důsledné krmení může také usnadnit sledování a udržování optimální hmotnosti psa. Když víte, kolik a kdy váš pes jí, můžete lépe sledovat jeho kalorický příjem a přizpůsobit porce podle potřeby. Určitě nedoporučujeme psovi nechávat krmnou dávku k dispozici po celý den,“ říká Jiří Švihálek z Yoggies.cz.
Přilepšování od stolu vede k žebrání
Prvním krokem je nikdy pejskovi nedat jídlo, které právě jíte, i když má sebesmutnější pohled. Důležité je toto pravidlo naučit všechny členy domácnosti. Při jídle může být vhodné například odložení psa na místo. Pes vždy dělá to, co je pro něj nejvýhodnější, takže toto chování můžete naučit. Učení může fungovat třeba tak, že ho průběžně za bytí na místě odměňujete. Vezměte si na stůl pamlsky a pokud na místě zůstane, dojděte k němu a dejte mu pamlsek (neházejte ho od stolu). Začínejte s pár vteřinovým odložením a tyto intervaly prodlužujte. Cílem je, aby byl pes na místě celou dobu a dostal pamlsek třeba až po jídle. Každý pes je jiný a potřebuje jiný přístup, toto je jen jedna z možností.
Příliš mnoho pamlsků
„Velmi častou chybou, kterou se majitelé domácích mazlíčků při krmení také dopouštějí, je i to, že své mazlíčky neúmyslně učí žebrat tím, že jim dávají „motivační“ pamlsky mimo dobu jídla. Pamlsky by měly přicházet z většiny v rámci tréninku, cvičení, případně podporování žádoucího chování. Pokud budete průběžně a nepravidelně psa krmit přes den pamlsky, může je očekávat častěji, což my můžeme vidět jako „loudění“. Navíc velký přísun dobrot může u psa způsobit nadváhu,“ upřesňuje Jiří Švihálek.
Krmení před a po venčení
Psi obecně nemají moc sebereflexe na to, co dělají. I přes to, že klidná procházka může být pro nás i psa po jídle skvělá na trávení, doporučujeme jí minimálně o půl hodiny odložit. Kdo ví, co ho při procházce může namotivovat k vyššímu tempu, že. Tímto předejdeme nepříjemným rizikům, jako je torze (přetočení) žaludku. Ani hned po procházce nekrmte a počkejte, až se pes vydýchá a uklidní.