ČNB v létě nakupovala, desítky miliard utratila za akcie Applu, Tesly, Microsoftu a řady dalších firem
Česká národní banka v letošním třetím čtvrtletí citelně navýšila své investice v řadě amerických firem. Ve společnostech jako Apple, Tesla či Microsoft zvýšila své dosavadní investice o zhruba 50 procent, plyne záznamů (zde) pro americkou Komisi pro burzy a cenné papíry, z nichž cituje finanční magazín Barron’s (zde).
Své investice na amerických burzách ČNB letos přes léto rozšířila o 1,88 miliardy dolarů, a to z 4,4 miliardy koncem června na 6,28 miliardy koncem září. To v přepočtu dle průměrného kursu letošního třetího kvartálu odpovídá navýšení amerických investic ČNB o bezmála 42 miliardám korun.
Co se týče konkrétně akcií Applu, těch letos od července do září ČNB pořídila celkem 818 501 kusů, takže ke konci září jich měla celkem zhruba 2,6 milionu. Průměrná cena akcie Apple v přepočtu do české měny přitom letos ve třetím čtvrtletí činila zhruba 4067 korun. ČNB tudíž jen za akcie Applu dala od července do září 3,33 miliardy korun.
V porovnání s průměrnou dolarovou cenou akcií Applu v letošním třetím čtvrtletí jsou nyní akcie výrobce iPhonů o 7,5 procenta níže. Kdyby tedy ČNB svůj nákup akcií Applu neuskutečnila ve třetím čtvrtletí, ale až dnes, mohla nakupovat levněji, o přibližně jedenáct milionů dolarů, tedy bezmála o 260 milionů korun.
Ještě výrazněji ČNB zjevně prodělává na akciích Tesly. Ty v letošním třetím čtvrtletí, kdy jich pořídila 163 682 (celkem jich ke konci září měla 482 573 kusů) stály průměrně zhruba 257 dolarů za kus. Nyní je to zhruba 200 dolarů. Pokud by je tedy ČNB pořídila nyní namísto třetího čtvrtletí, ušetřila by průměrně zhruba 57 dolarů za akcii, neboli v přepočtu zhruba 216 milionů korun.
Jenom na akciích Applu a Tesly tak ČNB od léta prodělává bezmála půl miliardy korun.
ČNB do akcií investuje část svých devizových rezerv. Ty vznikají zejména v souvislosti s prováděním měnové politiky, jejímž klíčovým cílem je péče o cenovou stabilitu, tedy hlavně snaha o dosahování míry inflace ideálně ve výši dvou procent, případně poblíž této cílové hodnoty.
Ke konci letošního září činily devizové rezervy ČNB bezmála 3,2 bilionu korun. Stále tak odpovídají bezmála polovině nominálního hrubého produktu ČR a patří k největším na světě v poměru k velikosti ekonomiky.
Do cenných papírů, což jsou ovšem nejen akcie ale i třeba dluhopisy, aktuálně ČNB investuje zhruba 75 procent svých devizových rezerv (viz zde). Zbytek má v depozitech, ve zlatě nebo třeba v rezervách u Mezinárodního měnového fondu.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank