Coworkingová centra nevyužívají jen lidé na volné noze
Práce ve sdílených prostorách je u nás stále oblíbenější. Moderní coworking je trend, který se začíná prosazovat především ve velkých městech. Zatím tvoří coworkingová centra malý zlomek, asi 0,75 % kancelářských prostor, ale očekává se, že tento podíl výrazně poroste – například v Praze za poslední rok narostla plocha takovýchto center o více než 65 %. Nabídka je pestrá a cílí na individuální potřeby klientů – někde je k dispozici nadstandardní technologické zázemí, jinde sportovní nebo relaxační vybavení nebo třeba dětská školka.
Coworking není jen pro startupy
Když se řekne coworking, představíme si v první řadě nezávislého profesionála, nejspíš IT specialistu, grafika nebo správce e-shopu. Majitelé coworkingových center ale potvrzují, že jejich návštěvníky zdaleka nejsou jen lidé na volné noze. Kromě malých firem a start-upů je stále více využívají i tradiční velké firmy: například pokud chtějí přilákat nováčky z řad mileniálů, kterým standardní kanceláře „nevoní“ a raději, než budování vlastních prostor volí pronájem části coworkingového centra, jež atmosférou mladým lidem konvenuje. Trendem je i využití tvůrčího ovzduší coworkingových center pro vývojové nebo marketingové týmy.
„Dispozice a vybavení kancelářských prostor se v posledních letech výrazně mění s tím, jak se vyvíjí fungování a potřeby jednotlivých firem. Coworkingová centra často zahrnují místnosti vybavené nejmodernější audiovizuální a komunikační technikou na takové úrovni, o které si mnohé střední a velké firmy mohou nechat pouze zdát,“ říká Andrej Hronec ze společnosti Audiopro, která se specializuje na vybavení zasedacích a konferenčních místností.
Neumíte nebo nechcete pracovat z domova?
Možnost pracovat z domova je pro mnohé splněním snu, ale často si neuvědomují, že má i svá úskalí. Ne každý totiž dokáže v domácím prostředí odolat svodům a udržet potřebnou pracovní morálku.
„Práce z domova má svá úskalí a klade na lidi poměrně vysoké nároky. Především vyžaduje sebekázeň a schopnost organizovat svůj rozvrh, prověří i komunikační schopnosti a počítačovou gramotnost,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas. „Prostředí coworkingu tak lidi nejen motivuje k pracovnímu výkonu. Z komunikace s IT specialisty, s nimiž jsme v kontaktu v rámci našich odborných konferencí a školení víme, že za vznik mnohých inovativních projektů vděčíme právě coworkingovým centrům, kde se dávají dohromady skupiny tvůrčích lidí.“
Má to i další výhody
Lidé pracující na volné noze také často trpí izolací. V coworkingových centrech mají možnost potkávat nové lidi, seznamovat se a diskutovat, i proto je možnost pracovat ve sdílených prostorách pro mnohé přitažlivá. Členové coworkingu mezi sebou navíc často spolupracují, pomáhají si a radí navzájem.
Velkou skupinou, která coworkingová centra využívá, jsou ženy s malými dětmi. Nejde jen o to, že v domácím prostředí je pro ně obtížné oprostit se od každodenních povinností a soustředit se plně na práci. Některá centra totiž nabízejí jako přidanou službu dětský klub nebo vlastní školku, což mladým ženám výrazně ulehčuje situaci, pokud nechtějí ztratit kontakt se svou profesí.