Den architektury se v Praze zaměří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi
Praha bude na přelomu září a října opět žít architekturou. Od 30. září až do 6. října se stane hlavním dějištěm festivalu Den architektury, který nabízí na tři sta zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program, který se v Praze odehraje zejména o víkendu 1. a 2. října láká na zdarma přístupné exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky, přednášky nebo program pro děti. Za architekturou známou i neznámou se mohou zájemci vydat v Praze pěšky, za běhu nebo na kole, ale i třeba na skatu. Mottem letošního dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!” a z velké části se tak zaměří na příkladná řešení rekonstrukcí a revitalizací a mnohdy ukáže, jak vdechnout zchátralým budovám nový život. Festival také připomene osobnost Josipa Plečnika, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let, a vzdá poctu letos zesnulé české architektce Aleně Šrámkové. Program se tradičně odehraje v samotném centru hlavního města, ale i na území Prahy 7, Prahy 10 i dalších městských částí či v nejbližším okolí.
Akce Dne architektury jsou zdarma, s ohledem na omezené kapacity je v některých případech nutná rezervace předem. Více informací na www.denarchitektury.cz. Paralelně se Dnem architektury probíhá letos po jedenácté i jeho sesterský festival Film a architektura.
V rámci hlavní programové linky se letos Den architektury zaměří na příkladné rekonstrukce či obnovy budov. Zájemcům tak představí například nově otevřené technologické zázemí dílen, ateliérů a eventů UMPRUM nebo proměnu sokolského kina ve Vršovicích na kulturní centrum Vzlet. Dále dá nahlédnout například do Paláce Langhans, který získal ocenění Stavba roku 2003 nebo Divadla Rokoko a v lokalitě Václavského náměstí pozve i na prohlídky Hotelu Juliš nebo Paláce Koruna. Dalším příkladem nedávné a složité rekonstrukce ve festivalovém programu je dům Na Skále v Truhlářské ulici, který byl transformován na volnočasové centrum Jednička. Jak lze zdařile proměnit panelový dům ukáže příklad rekonstrukce hostivařského paneláku v režii re:architekti. Festival dále pozve na prohlídky Fakulty humanitních studií UK, Radnice Prahy 7, bývalého hotelu Gráf nebo Loděnice Dukla a nabízí i mimořádnou příležitost navštívit právě probíhající rekonstrukci hotelu InterContinental.
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2022/08/Dum_CKD_Alena_Sramkova.jpg)
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2022/08/Koma.jpg)
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2022/08/Mala_vodni_elektrarna.jpg)
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2022/08/Praha_Plecnik_Prazsky-hrad.jpg)
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2022/08/Rothmayerova-vila.jpg)
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2022/08/Technologicke-centrum-UMPRUM.jpg)
Témata letošního Světového dne architektury navazují na evropskou iniciativu Evropský rok zelenějších měst 2022, který si klade za cíl poukázat na význam zelené infrastruktury a nevyužité možnosti zvyšování kvality života ve městech a povzbudit občany k aktivnímu zapojení do místní agendy. Den architektury tak představí i zdařilé revitalizace veřejných prostranství, nové parky, nová krajinná řešení s ohledem na modrozelenou infrastrukturu i ekologické budovy. V Praze se zaměří mimo jiné na proměny ostrova Štvanice, zahrady v Emauzích, budoucí Drážní promenádu a liniový park na Praze 10, proměny a vize veřejných prostranství na Vyšehradě nebo pražské nouzové kolonie na periferii Prahy. Dále pozve například do nízkoenergetické budovy depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea, ekologicky ohleduplných staveb ČSOB v Radlicích nebo revitalizovaných zelených vnitrobloků na Praze 7. Dalším příkladem tzv. udržitelné architektury bude návštěva nového pražského designového sídla firmy Koma Modular, která se věnuje výrobě staveb z prefabrikovaných modulů.
Slovinský architekt Josip Plečnik je předním představitelem moderní i klasicistní architektury, kterému se podařilo vtisknout jedinečný charakter Pražskému hradu i celé řadě dalších míst, ale ovlivnit i myšlení celé generace architektů. Festival nabídne hned několik akcí věnovaných právě Pražskému hradu nebo kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně. V programu se zaměří i na tvorbu jeho žáků a následovníků a neopomíjí ani práci jeho vrstevníků a poukáže na stylový rozptyl Vídeňské školy Otto Wagnera, kterou Plečnik absolvoval. Součástí programu Dne architektury bude i mimořádné uvedení skladby jazzového muzikanta Emila Viklického Pocta Josipu Plečnikovi, která zazní 4. října v Plečnikově kostele na pražských Vinohradech. Výjimečné dílo Viklický zkomponoval na motivy korespondence dcery TGM, Alice Masarykové, a právě architekta Plečnika.
Den architektury věnuje samostatnou programovou sekci poctě první dámě české poválečné architektury Aleně Šrámkové, která zemřela v březnu letošního roku. Alena Šrámková patří mezi nejvýraznější osobnosti české architektury několika posledních dekád a její osobitý rukopis nalezneme pod celou řadou významných staveb. V Praze festival nabídne procházky po jejích realizacích v centru města od Hlavního nádraží přes dům Na Můstku, ale zamíří i k nákupnímu středisku Lužiny. Blíže pak například představí její Novou budovu Fakulty architektury ČVUT nebo přestavbu ateliéru Věry a Vladimíra Janouškových nebo nabídne prohlídky vil v Černošicích a Troji.
Pořadatelem festivalu je spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.