Dichroické sklo ve skleněných příčkách: Krása střídá nádheru

Moderní stavby díky technologickému pokroku stále častěji využívají celoskleněné stěny. Není ale potřeba se obávat toho, že by jedna nemovitost vypadala jako druhá. Se sklem se dá kouzlit a celé stavbě i jednotlivým místnostem můžete propůjčit unikátní charakter. Třeba díky dichroickému sklu. O co se jedná? Nechte se inspirovat.

Co je to dichroické sklo?

Dichroické sklo je zvláštní typ skla, které má nezaměnitelné vlastnosti. Mění totiž barvu v závislosti na tom, z jakého úhlu se na něj díváte, a v závislosti na aktuálních světlených podmínkách. Samotné sklo tak v některých případech může hrát doslova duhovými barvami nebo v různých částech dne sklo mění svůj barevný tón.

Je tomu díky speciální technologii výroby, kdy součástí skleněné tabule je více vrstev různých oxidů kovu (magnesium, beryllium, selen, titan a jiné). Na skle mohou být až desítky těchto kovových vrstev. Jednotlivé vrstvy přitom specifickým způsobem lámou světlo – některé části barevného spektra se od vrstvy odrazí, jiné prostoupí skrz. Díky tomu se transparentní skleněná tabule může změnit doslova v umělecké dílo. Barevný koncert se může odehrávat také na druhé straně například dělicí stěny v místě, kam světlo skrz tabuli prostupuje.

Využití dichroického skla ve skleněných příčkách a dělicích stěnách

Dichroické sklo se využívá primárně tam, kde je žádoucí dodat nemovitosti, nebo její části, nezaměnitelný charakter. Skvěle tak bude dichroické sklo fungovat například ve showroomech designových studií, v muzeích, ale i ve vstupních halách nebo na recepcích kancelářských budov. Naopak ne zcela vhodné je toto řešení v místech, kde potřebujeme vnímat skutečný tón barev.

Stojí za zmínku, že dichroické sklo může zvýšit energetickou efektivitu budovy díky vhodné regulaci prostupu světla a tepla. Ani v kancelářských budovách – a na pláštích budov – tak není dichroické sklo tabu. Dichroickým sklem lze osadit i dělící příčky v interiéru, skleněné balkony nebo třeba schodiště. Možnosti jsou takřka neomezené.

Příklady zajímavých budov s dichroickým sklem

Pravděpodobně vůbec nejzářnějším příkladem užití dichroického skla v moderní architektuře je návrh zastávky metra ve španělské Valencii od autora Luise Ferrera. Detailní fotografie návrhu naleznete na tomto odkazu.

Dalším krásným příkladem realizace budovy s prvky dichroického skla je Harpa, koncertní síň v Reykjavíku. Přečtěte si o této budově více zde.

Zmiňme i jeden návrh budovy ve městě, pro které je design součástí DNA. Návrh bytového domu v Paříži, jehož dominantní součástí jsou právě prvky z dichroického skla. Prohlédněte si návrh zde.

Foto: generováno v Adobe Firefly pomocí AI

You may also like...