Digitalizace notářství zabránila milionové krádeži celé firmy
Od září loňského roku lze vyřídit část agendy s notářem online. A to díky novelizaci notářského řádu, která umožňuje digitální služby zakládání obchodních společností a změny v nich (například založení s. r. o.), uskutečnění valných hromad, rozhodnutí jediného společníka a akcionáře či ověření pravosti plné moci online. A právě poslední jmenované pomohlo podle Notářské komory ČR minulý čtvrtek zabránit krádeži celé obchodní společnosti. Bleskový zásah policie znamenal zadržení pachatele, ale také zabránil podvodnému převedení společnosti s ručením omezeným a škodě v řádu několika milionů korun.
Implementaci práva na digitální službu svým členům ukládá Evropská unie. Česká republika loni novelizovala notářský řád a některé úkony lze nově provádět i v online prostředí. Například nejrozšířenější obchodní společnost, kterou je s. r. o., jde od září 2021 založit plně online díky novému komunikačnímu kanálu s vysokou mírou zabezpečení (zájemce o službu se s notářem spojí, ten ověří jeho totožnost prostřednictvím elektronického občanského průkazu či bankovní identity podle údajů v evidenci osob včetně jeho fotografie a přes obdržený hypertextový odkaz se připojí do videokonferenční aplikace, ve které založení proběhne). Dále je také možné v nové webové aplikaci ověřit pravost ověření plných mocí, které v minulosti podvodníci zneužívali ke krádežím celých obchodních společností.
„Případ z konce minulého týdne potvrdil, jak je digitální služba nejen potřebná, ale i efektivní. Pražské notářce byla minulý čtvrtek k převodu celé obchodní společnosti včetně výměny jejího jednatele, předložena plná moc s padělanou ověřovací doložkou notáře. Notářka snadno díky ověření unikátního kódu, kterým je nově každá plná moc opatřena, podle on-line databáze podvod odhalila. Okamžitě zalarmovala policii a ta po bleskovém zásahu podezřelého zadržela,“ uvádí prezident Notářské komory ČR Mgr. Radim Neubauer.
Nejen notář, ale i veřejnost si od září může v databázi dohledat, zda ověření podpisu na plné moci, kupní smlouvě, notářském zápisu či jiné listině není podvržené. A to prostřednictvím unikátního číselného či QR kódu, kterým notáři nově ověřovací doložky dokumentů opatřují. Zadáním tohoto údaje či naskenováním QR kódu lze tedy zjistit, zda opravdu tuto konkrétní plnou moc některý ze 439 českých notářů ověřil.
Tyto nové možnosti a služby jsou od loňska plnohodnotnou součástí české digitální transformace. „V souvislosti s digitalizací právě probíhá v evidencích a seznamech vedených Notářskou komorou ČR, například v seznamu smluv o manželském majetkovém režimu, ztotožnění osob vůči základním registrům. V důsledku tohoto kroku se bude například změna jména nebo adresy provádět zcela automaticky a bezplatně, čímž lidem ušetříme čas i peníze,“ říká Neubauer a dodává: „O potřebě on-line komunikace s úřady a digitalizaci procesů se až do pandemie covidu-19 spíše jen mluvilo. Nyní konečně usnadňuje život třeba i handicapovaným spoluobčanům, pro které může být cesta na úřad problematická, nebo lidem v karanténě či izolaci, kteří jinak své záležitosti vyřídit nemohou. Konečně se tedy daří naplňovat podstatu toho, že úřady má obíhat dokument, ne samotný občan.“
Od září 2021, kdy vešla novela notářského řádu v platnost, byla digitální služba notáře využita ze strany občanů nebo subjektů téměř 5 000×. České notářství se novelou opět přiblížilo západoevropskému právnímu prostředí, v některých dílčích oblastech jsme se dokonce stali leadery.