Divadlo Na zábradlí uvede do konce sezony tři autorské premiéry
Druhá polovina sezony 2021/2022 nabídne divákům Divadla Na zábradlí celkem tři nové, ryze autorské inscenace: Obscura a Bufet režiséra Jana Mikuláška a novinku tvůrčího tandemu Erbes–Jedinák s názvem Discoland.
„Rozvíjíme výrazně autorskou linku. Zatímco se dvojice režisérů a dramaturgů Petr Erbes a Boris Jedinák vydává cestou rešerší, hledačského a dokumentárního divadla autorským pohledem na dobu nedávno minulou, režisér Jan Mikulášek bude spolu s Dorou Viceníkovou autorsky rozvíjet fenomény a témata, která jsou nadčasová – ať už je to téma experimentování s lidským chováním či oblast jídla, požívání, kulinářství, debužírování, konzumu, za kterými se však skrývá existenciální prázdnota. Těším se na tyto divadelní práce, protože jsou zcela aktuální, osobité, originální, vznikají často ve spolupráci a za přispění skvělých herců Divadla Na zábradlí,” říká k aktuálním plánům ředitel divadla Petr Štědroň.
Kmenový režisér divadla Jan Mikulášek představí v únoru inscenaci Obscura, která se bude ve formě barvitých imaginativních obrazů zabývat tématem pokusů a experimentů prováděných na lidech. V dubnu se Zábradlí promění ve slavný Discoland – dramaturgové Petr Erbes a Boris Jedinák zachytí na jevišti vzpomínky bývalých zaměstnanců, návštěvníků a dalších pamětníků dnes už legendárního klubu Discoland Sylvie. Poslední premiérou sezony pak bude Bufet – inscenace Jana Mikuláška, v níž se inscenační tým zaměří na fenomén stravování.
V rámci druhé poloviny sezony navíc čekají diváky nejen neotřelé autorské tituly, ale i bohatý doprovodný program ze série Úrodná půda. Pod záštitou Petra Erbese a Borise Jedináka se uskuteční tematické procházky Prahou, workshopy či dramaturgické úvody. „Po úspěšné lekci barokních tanců vázané na inscenaci Kyjem po kebuli a po procházce Olšanskými hřbitovy, která předcházela představení Požitkáři, chceme i v novém roce divákům nabídnout méně tradiční formy doprovodných programů, které rozšíří zážitek z divadelního představení. Mezi prvními bude návštěva policejního muzea před představením Podivuhodný případ pana Holmese či instruktážní workshop ‚Jak nezabloudit v egyptském podsvětí’,” láká návštěvníky Petr Erbes. „V sezóně 2021/2022 jsme také po dlouhé odmlce znovu zařadili do programu dramaturgické úvody a besedy s tvůrci před i po představení. Diváci se proto mohou těšit na další příležitosti k nahlédnutí do procesu vzniku inscenací. Kromě setkání s tvůrci proběhnou také besedy s odborníky, kteří témata představení vsadí do dalších kontextů. První z takových diskuzí se bude věnovat podobnostem v díle a životě Petera Handkeho a Thomase Bernharda,” doplňuje Boris Jedinák.
V novém roce bude Divadlo Na zábradlí pokračovat také ve svých podcastových sériích Kulisa a Úrodná půda. Nejbližší díl bude věnován inscenaci Korespondence V+W – společně s hostem Jiřím Lábusem si bude dvojice Erbes–Jedinák povídat o tradici hereckých dvojic v československém a českém veřejném prostoru.
Vzhledem k nabitému programu nabízí Divadlo Na zábradlí svým věrným divákům možnost zakoupení premiérového předplatného na období od ledna do června 2022. Za výhodnou cenu 1 050 Kč, případně 630 Kč pro studenty a seniory, zaručuje předplatitelům nejlepší místa v sále na každou z premiér, pozvání na občerstvení po premiérových představeních či slevy na zakoupené vstupenky na ostatní představení z repertoáru a na dárkové předměty divadla.