Dnes je Památný den Sokola. Na Libeňském zámku vlaje jeho vlajka
Sokolové po celé republice slaví dnes tradiční Památný den sokolstva. Tento den je připomínkou tisíců obětí sokolů a sokolek v boji za svobodu, samostatnost a demokracii. Od roku 2019 je oficiálním významným dnem České republiky. „Čest jejich památce. A vzpomeňme dnes na ty, kteří za náš národ položili své životy,“ připomněl dnes starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).
Jako symbolické datum pro tento den byl zvolen 8. říjen, tedy den, kdy Reinhard Heydrich v roce 1941 zahájil likvidaci sokolské organizace. Nacisté Sokol považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci “Akce Sokol” zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Téměř nikdo z nich se konce války nedožil.
Symbolickou tváří Památného dne sokolstva je František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané „Přísaha republice“. Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty. Poslední slova Františka Pecháčka, pronesená ke spoluvězňům, zněla: „Sbohem, bratři, vím, že jdu na smrt, ale nebojím se jí. Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné.“
Libeňský Sokol si toto výročí připomněl i včera tradičními pietními akty v Libeňské sokolovně, u domu Strnadových a u památníku prvního starosty Obce sokolské Jana Podlipného. Večer byl zakončen celý průvod vypouštěním lodiček se jmény zavražděných libeňských Sokolů po Rokytce.