Dnes začala výstava ovoce starých odrůd. Už jste viděli Zelenatku nebo Šedivku?
Dnes byla zahájena v pražském Domě ochránců přírody třetí letošní výstava sezónního ovoce starých odrůd-letních hrušní, jabloní a slivoní. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Výstava potrvá jen do soboty 21. srpna 2021. Součástí pátečního doprovodného programu jsou tradiční metody zpracování ovoce, tentokrát zaměřené na vaření domácích marmelád. Vstup je zdarma.
Na výstavě máte jedinečnou příležitost ochutnat vybrané odrůdy ovoce, se kterými se v běžné prodejní síti již nesetkáte. Nachystali jsme pro vás ošatky s tvarově i chuťově pestrými starými odrůdami, které jsou u nás původní nebo zdomácněly, ale i vzácné krajové odrůdy, které dosud evidujeme podle pracovních názvů podle lokality nálezu nebo jiných vlastností. Z různých lokalit ČR se daří shromáždit desítky zajímavých odrůd.
Zelenatka je českým názvem starofrancouzské odrůdy Amanliské, která si drží zelenou barvu do plné zralosti. Vyniká svou šťavnatostí a sladkou jemně kořenitou chutí. Šedivka je synonymem pro velmi starou francouzskou hrušeň Špinku. Oba názvy dobře vypovídají o barvě plodu. Špinky jsou krásné vzrůstné a otužilejší stromy, které bohatě a spolehlivě plodí. Hrušky jsou menší, ale o to víc nás překvapí jejich osobitá kořenitá chuť. Hodí se jak přímé spotřebě, tak k moštování. Přijdou si na své i milovníci máslovek. Na výstavě najdou Máslovku římskou, která jako předchozí dvě roste také v pražských sadech. Typická pro ni je žlutá barva s červenajícím líčkem a jemná máslovitá konzistence dužniny, která se rozplývá na jazyku.
Můžete si prohlédnout některé zástupce lokálních odrůd hrušek. Vystavujeme pestrou drobnější Děkanku bečovskou, Kozačku bečovskou či Valečskou děkanku. Jde o nálezy při mapování v severozápadních Čechách a podle místa výskytu jsou rovněž pojmenovány. Může vás zaujmout i polosladká, tužší odrůda Sírová, pro niž je typické právě sírově žlutozelené zbarvení.
Kromě hrušek, kterým letošní vlhký průběh počasí nepřál, uvidíte i řadu odrůd jabloní a slivoní. Zejména děti mají v oblibě Řehtáč soudkovitý, jehož jadérka se v plné zralosti uvolňuji a plod chrastí. Zaujmout vás také Astrachán bílý, velmi stará letní odrůda jabloně z Pobaltí, z poloviny 17. století. Kromě klasických modrých slivoní můžete ochutnat pravý moravský Špendlík žlutý nebo Zelenou renklódu. Raritou mezi třešněmi je vystavovaná odrůda menší chrupky Ladeho pozdní, která plné zralosti dosahuje ve druhé polovině srpna a ve vyšších oblastech až v září.
Český svaz ochránců přírody chce napomoci záchraně biodiverzity starých a krajových odrůd ovoce v naší krajině i pro další generace. Chceme uchovat tradici našich předků, kteří ovocným stromům věnovali svou péči a pravidelnou pozornost, díky kterým dnes ještě rostou.
Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz. Aktivity programu podporují Lesy České republiky, s.p., které jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity, nadační fond Sberbank CZ, generální partner Oživení starých odrůd, a dále Ministerstvo zemědělství. Konání cyklu výstav starých ovocných odrůd v Domě ochránců přírody v Praze je možné díky městské části Praha 4 a hlavnímu městu Praze.