Dnes začíná největší svátek pouličního umění „Praha žije hudbou“
Koncerty 180 hudebníků na třech desítkách míst pod širým nebem nabídne v pátek 3. června a v sobotu 4. června v centru Prahy i dalších částech města festival pouličního umění Praha žije hudbou. Do festivalu se zapojí známí muzikanti i začínající buskeři a v ulicích, na náměstích, v parcích a na dalších veřejných místech bude pod dva dny znít hudba nejrůznějších žánrů od popu přes rock, jazz, folk, hip-hop, či elektroniku až po klasiku. Mottem festivalu je „Umění patří do ulic!“ a jeho cílem je upozornit na význam kvalitního pouličního umění ve veřejném prostoru.
Speciální sety pro hraní na ulici si letos připravují Aneta Langerová, Lenka Dusilová, Adam Mišík, Martin Harich nebo v Praze tvořící britský písničkář James Harries. Sólově vystoupí královna femipunku Mucha nebo charismatický frontman Houpacích koní Jiří Imlauf. Rapper a výjimečný básník Kato z Prago Union s klávesistou JeNem Hovorkou představí svůj Pragobřinkostroj, po dlouhé době se objeví na pódiu Ille, k pouličním muzikantům se přidají také frontman minus123minut Zdeněk Bína, rapperka Hellwana a mnozí další. Praha bude žít nejen hudbou – festival nabízí také hudební workshopy pro děti, urbanistické procházky a přednášky, slam poetry nebo akrobacii.
Veškerý program je zdarma, posluchači ale mohou muzikanty odměnit dobrovolnými příspěvky. Festival letos reaguje i na změnu platebních návyků ve společnosti, kdy začínají převažovat bezhotovostní platby. Což se dotýká i odměňování buskerů. Tento trend je například předmětem velkých diskuzí ve Velké Británii, kde se buskeři postupně vybavují platebními terminály. Festival Praha žije hudbou proto přichází s novinkou v podobě pokladního systému Storyous, díky kterému bude na každém festivalovém místě možné odměnit umělce do virtuálního klobouku bezhotovostní platbou. Pořadatelé tak chtějí umělcům i veřejnosti ukázat, že i busking se musí umět přizpůsobovat trendům a změnám ve společnosti.
Celý festival probíhá pod dohledem Uličníka, který je symbolem festivalu a svobodného uměleckého vystupování v ulicích Prahy. Více informací na www.prahazijehudbou.cz.
Pořádnou energii vlije do města řízná dechovka Brass Avenue, brass hiphopoví Shizzle Orchestra, vícenásobný mistr České republiky v beatboxu a liveloopingu Tiny Beat či klezmerová kapela Trombenik. Na Stalinu se svým DJ setem představí náš přední producent Aid Kid. Posluchače zaujme jistě i Nikki Trio libanonsko-české zpěvačky a muzikantky Nicole Madi nebo suverénní pianistka, skladatelka a zpěvačka Barbora Mochowa, která zaujala i porotu Eurovision Song Contest. Festival ozdobí také zahraniční buskeři, ukrajinsko-americké duo Ofera, v Berlíně usazený americko-francouzský tandem Scott & Lila nebo ukrajinský kytarista Mark Zemlianskyi.
Samostatné scény budou mít na festivalu hudební vydavatelství Supraphon a Tranzistor. Na scéně Tranzistoru se vedle zmíněných Ille a Barbory Mochowé představí mladý písničkář Tomáš Boček, charismatické umělecké duo Brigita Cmuntová & Štěpán Klouček či nový objev indie popové scény, mladá zpěvačka Evah. Supraphon pak představí čerstvé naděje ze své stáje: Vystoupí talentovaní Pilot, devatenáctiletý zpěvák RODAN, frontman úspěšných Sunflower Caravan, zpěvák, skladatel a klávesista Andy Cermak, nadějný slovenský zpěvák SamDay a také vynikající komorní dechový soubor světového renomé Belfiato Quintet.
Hudební program doplní i řada dalších doprovodných akcí, v nichž oživí ulice divadlo, akrobacie či tanec nebo workshopy pro děti. Se spolkem Pragulic se mohou zájemci vydat na netradiční výpravy městem. Na Šesťáku vznikne Swingová tančírna. Na náměstí Václava Havla budou pro děti připraveny hudební workshopy Timbalooloo a chybět nebude ani slam poetry v podání Přemysla Vávry, Jana Jíchy a Tomáše Kůse.
Hlavní festivalová trasa letos povede od Kampy přes Jungmannovo náměstí a Můstek k Palladiu na náměstí Republiky. Letos se ale s muzikanty můžeme potkat i na Černém mostě, Křižíkově, Vltavské nebo třeba pod sochou Davida Černého v Nových Butovicích. Festival nabídne program celkem v devíti městských částech hlavního města. Do festivalu Praha žije hudbou se zapojí i řada kaváren nebo restaurací. Program festivalu tak potěší návštěvníky známých i méně známých podniků, jako jsou například Kavárna Mlýnská, Café Standard, Čapadlo Hollar, Emauzy, Café Záhorský, Přístav 18600 nebo Kasárna Karlín.