Dobré tipy na péči, kterou auto potřebuje
Průběžná péče o auto zajistí spokojenost řidiči, jeho spolujezdcům a v neposlední řadě i jeho peněžence. Aby byl vůz v nejlepším pořádku, je důležité se o něj starat pravidelně. Na základní údržbu přitom nepotřebujete odborníky ani mnoho času, lze ji totiž vyřešit snadno a rychle. Seznamte se s pěti nejdůležitějšími věcmi, které auto potřebuje po zimních měsících, ale i během celého roku.
Očištění podvozku
Pravidelné mytí auta není jen o vnějším efektu. Některé části vozu umýt vysloveně potřebují. Například podvozek, který byl v zimě vystaven působení posypové soli a nyní na něj negativně působí pro změnu prach, bláto, pyly nebo zbytky provozních kapalin. Těchto nečistot se můžete zbavit během několika minut, pokud v myčce zvolíte program, který zahrnuje mytí podvozku. Takové programy nabízí téměř každá automyčka Shell. „Pokud podvozek svého vozu pravidelně nečistíte, může se následně na některých dílech vytvořit mikrokoroze a všechny ochranné a silikonové části, které zároveň tvoří konzervační vrstvu komponentů, ztrácejí svůj účinek. Pravidelným mytím v konečném důsledku snížíte náklady na opravy a zachováte hodnotu a funkčnost karoserie,“ potvrzuje Michal Beneš, šéf divize Customer Support BMW Česká republika.
Kvalitní aditivované palivo do motoru
Proč se zaměřit také na jarní očistu motoru? V chladnějším období váš vůz častěji trápí karbonové usazeniny kvůli studeným startům. Usazeniny se tvoří na vstřikovačích paliva a sacích ventilech, což může snížit výkon motoru, nebo v horším případě dokonce hrozí jeho poškození. Platí to jak v případě tankování nafty, tak i benzínu. Pokud si myslíte, že vyřešit tento problém je složité, vyvedeme vás z omylu. Stačí sáhnout po kvalitních aditivovaných palivech s čisticími účinky, která si s usazeninami hravě poradí. „Ideálním řešením je například nová generace paliv Shell V-Power, která stoprocentně čistí klíčové části motoru od usazenin, snižuje spotřebu paliva a plně omlazuje výkon motoru. Alternativou pro udržení čistoty motoru je také Shell FuelSave,“ uvedla Markéta Jakoubková, manažerka kvality paliv Shell.
Kontrola tlaku v pneumatikách
„Nesprávný tlak v pneumatikách, zejména při kolísání teplot, může výrazně ovlivnit jízdní vlastnosti a zvýšit riziko nehody,“ říká David Pelánek, instruktor bezpečné jízdy na Polygonu Brno. Pokud tlak v pneumatikách pravidelně nekontrolujete, sledujte svůj palubní počítač. Když se rozsvítí tato kontrolka, vaše pneumatiky mají nízký tlak, resp. v nich došlo k poklesu tlaku. Zastavte se na nejbližší čerpací stanici, kde to do pár minut vyřešíte. Pokud si na huštění pneumatik netroufáte svépomocí, na čerpacích stanicích Shell vám s tím rádi a zdarma pomohou. Nestyďte se oslovit vyškolený personál, který je připraven vám pomoci.
Očištění čelního skla
Zažili jste letní bouřku v autě se špatně setřeným čelním sklem? Na silnici to může být velmi nebezpečná situace. Přitom se jí lze snadno vyhnout. Stěrače můžete snadno zkontrolovat a případně vyměnit přímo na čerpací stanici během několika minut. I s touto zdánlivou drobností vám může pomoct venkovní personál čerpacích stanic Shell a nepotřebujete k tomu tedy mít žádné zvláštní technické znalosti.
Dezinfekce interiéru vozu
Věděli jste, že podle studií je v interiéru auta více bakterií než na toaletě? V autě přitom trávíme mnohem více času. Pokud chcete, abyste vy nebo vaše děti dýchali čistší vzduch, musíte udělat víc než jen otřít prach na palubní desce. Jednou za čas vydezinfikujte tvrdé části interiéru svého vozu (palubní desku, dveře, dělený tunel atd.) a čalounění důkladně vyčistěte nebo vytřete, abyste odstranili bakterie a roztoče. Důležité je také čištění filtrů a pravidelná výměna náplně do klimatizace, s čímž poradí a pomohou pracovníci v servisu.