Dobrovolníci z Českého červeného kříže pomáhali seniorům na Slivenci
V SeniorCentru Slivenec pomáhala loni v prosinci a celý začátek letošního roku více než desítka dobrovolníků Českého červeného kříže. Domov využil dobrovolnickou pomoc od ČČK v krizovém stavu pandemie, kdy bylo nutné personálně zajistit potřeby klientů. Spolupráce dopadla na výbornou.
„Dlouho jsem se nesetkal s takovou rychlostí odborné pomoci, která byla zajištěna během několika hodin od prvotního kontaktu. Nejen samotný organizační servis, ale též vstřícnost, ochota a pomoc ze strany organizace a dobrovolníků samotných neměla chybu,“ hodnotí ředitel SeneCura SeniorCentra Slivenec Lukáš Stárek. Spolupráce probíhala více než měsíc a následně po stabilizaci situace mohl domov přenechat pomocnou ruku ČČK jiným potřebným institucím či jednotlivcům.
Zatímco běžní dobrovolníci se spíše věnují klientům v rámci procházky, četby, konverzace atd., dobrovolníci z ČČK během období nákazy v zařízení museli pomoci zajistit základní potřeby. „Stávající zaměstnanec měl k sobě dobrovolníka, který mu dělal asistenta, protože pracovník našeho domova zná specifika a přání klientů,“ vysvětlil Lukáš Stárek. Pomoc chválí i vrchní sestra Hana Prchalová: „Dobrovolníkům patří velké poděkování obzvláště v době pandemie. Protože bavit seniory během volnočasových aktivit je úplně něco jiného než pomáhat dvanáct hodin přímo v terénu v obleku a se všemi ochrannými pomůckami.“
Celkem se přes ČČK zapojilo do pomoci více než 10 osob, jednou z nich byla i třicetiletá Marie Rydlová, v civilním životě produkční klasické hudby. Slivenec byl pro ni již čtvrtým domovem, kde pomáhala: „Většinu času jsem trávila v ochranném obleku, jste najednou objemná, všude máte rukávy, rychle se zapotíte a potom je zase zima. Ale člověk se naučil a zvyknul si na spoustu věcí,“ říká s úsměvem Marie. Některým dobrovolníkům se práce v domově natolik zalíbila, že dokonce jednají o stálém pracovním místě v domově.
SeneCura SeniorCentrum Slivenec má od prvopočátku své existence navázán kvalitní dobrovolnický program s organizací ADRA, jenž každoročně zajišťuje kolem 15 osob. „Problém byl, že jsme v některých obdobích s ohledem na eliminaci rizika zavlečení nákazy covid museli dobrovolnickou spolupráci pozastavit,“ říká Lukáš Stárek. Většina dobrovolníků však nabízí nejen fyzickou pomoc, kdy chtějí docházet ke klientům SeniorCentra, ale i pomoc materiální, kdy doma či v práci vyrábí nebo tisknou ochranné pomůcky, jako roušky a štíty.