Doporučení, jak se chovat na dovolené v zahraničí při krizových situacích

Cestování do zahraničí může být vzrušující, ale také nás může zaskočit, pokud nastanou nečekané situace, jako jsou například živelné pohromy. Ať už se jedná o požáry, zemětřesení, povodně, hurikán nebo jiné přírodní katastrofy, důležité je zachovat klid a vědět, jak jednat. Výhodou je cestování se zavedenou cestovní kanceláří, jejíž zástupci vám na místě pomohou řešit situaci.

Pokud cestujete s cestovní kanceláří, ušetří vám to mnoho nesnází. „Ze všeho nejdůležitější je zachovat klid a poslouchat rady svého delegáta, který je vždy dobře informovaný a je ve stálém kontaktu se zastupitelstvími vaší domovské země i destinace, ve které se právě nacházíte. Má také aktuální informace o stavu situace a o bezpečných trasách evakuace. Proto mu jednotlivě nevolejte, blokovali byste mu tak telefon pro důležité hovory a vyčkejte jeho pokynů nebo pokynů místních úřadů. Důležité je, abyste měli u sebe nabitý mobil a zapnuté vyzvánění, sbalené zavazadlo na pokoji a také byste měli mít v malém batohu osobní doklady, kontakty na nejbližší osoby, doklad o pojištění, nabíječku na mobil, léky, vodu a oblečení na jeden den.“ radí Lenka Pátek, expertka na cestování a obchodní ředitelka CK Blue Style.

Doporučení pro krizové situace: 

Preventivní opatření před cestou

  • Informujte se o destinaci: Před odjezdem se informujte o možných rizicích v oblastech, do kterých cestujete. 
  • Stáhněte si důležité aplikace: Existují aplikace jako například Red Cross Emergency App nebo GDACS (Global Disaster Alert and Coordination System), které vás budou informovat o blížícím se nebezpečí a nabídnou praktické rady, co dělat v případě nouze. Odkaz: gdacs-vystrahy
  • Zjistěte si místní nouzové kontakty: Vyhledejte si, jaká čísla máte zavolat v případě nebezpečí.

Všem cestovatelům doporučuji, aby se před odletem registrovali v dobrovolné aplikaci Ministerstva zahraničních věcí České republiky DROZD, která nabízí českým cestovatelům možnost dobrovolně sdílet informace o svém pobytu v zahraničí. Registrace do systému DROZD probíhá prostřednictvím jednoduchého online formuláře, který zahrnuje informace o cestovateli, údaje o pobytu v zahraničí, informace o spolucestujících a kontaktní osobu v ČR a tyto údaje umožňují Ministerstvu zahraničních věcí rychleji a efektivněji poskytovat pomoc a zasílat důležitá upozornění prostřednictvím SMS a e-mailů registrovaným občanům v dané lokalitě.“ doporučuje Lenka Pátek.

Během pobytu při vyhlášení nebezpečí

  • Mějte u sebe nouzový balíček: sbalte si malý batoh s vodou, základními léky, nabitým mobilem se zapnutým vyzváněním, nabíječkou na mobil, osobními doklady, dokladem o pojištění, vodou a oblečením na jeden den.oi
  • Při cestování s cestovní kanceláří si uložte kontakt na svého delegáta
  • Komunikujte s rodinou: Informujte příbuzné o vaší poloze a plánech. Můžete také nastavit aplikace jako WhatsApp nebo Facebook Safety Check, které umožňují snadno sdělit, že jste v bezpečí.
  • Dodržujte instrukce místních úřadů: V případě varování nebo evakuace ihned reagujte podle pokynů místních úřadů. Nikdy nepodceňujte varování a doporučení.

Další zdroje:

Důležité:

  • Ujistěte se, že máte cestovní pojištění, které pokrývá lékařské ošetření, evakuaci a repatriaci.
  • Seznamte se s bezpečnostní situací v zemi, do které cestujete, a dodržujte pokyny místních úřadů a delegátů vaší cestovní kanceláře.
  • Vždy u sebe mějte kopii svého pasu a dalších důležitých dokumentů, například cestovní dokumenty, doklady o pojištění- stačí ofotit si je do mobilních telefonů
  • Informujte své blízké o svém itineráři a o tom, jak se v případě nouze můžete navzájem kontaktovat. 

CK Blue Style je největším samostatným subjektem na trhu českých cestovních kanceláří. V ČR působíme od roku 1997 a jsme velká rodinná firma s téměř třemi sty zaměstnanci a více než 65 pobočkami po celé republice. V roce 2023 jsme obdrželi prestižní ocenění Czech Best Managed Companies od auditorské společnosti Deloitte a patříme tak mezi 29 nejlépe řízených firem v ČR.

You may also like...