Dovolené se blíží, zatočte s nevzhlednými „křečáky“ ještě před létem

Léto klepe na dveře, sukně i kalhoty se zkracují, lýtka se odhalují… Ne všichni to však vítají. Někteří z nás se totiž za své nohy stydí, protože se po nich vinou drobnější i velké modrofialové žíly, strašák pro spoustu lidí. Čechů trpících křečovými žilami neboli varixy je až 80 %. Jenže co teď? Zvolit raději něco zahalujícího, aby nevzhledné „křečáky“ nebyly vidět? Možná vás to překvapí, ale křečové žíly můžete mít za týden pryč.  Zeptali jsme se odborníka na žíly – a ty křečové především – MUDr. Oty Schütze, primáře Žilní kliniky v Praze, co před létem udělat pro své nohy.

Nejde jen o vzhled 

O tom, že křečové žíly by soutěž krásy nevyhrály, není pochyb. Je třeba ale zdůraznit i jejich zdravotní riziko, které se v létě ještě zvyšuje. „V teplejších měsících si pacienti všímají zhoršení nepříjemných příznaků křečových žil. Vyšší teploty rozšiřují žíly, nohy jsou tím pádem ještě těžší, oteklejší a bolavější než třeba na podzim, rovněž tak komplikace jsou v létě častější,“ vysvětluje negativní vliv tepla na varixy primář Žilní kliniky. „Další riziko spojené s létem jsou dlouhé cesty na dovolenou, kdy člověk sedí dlouho na jednom místě, aniž by si protáhl nohy. Mohou tak vzniknout drobné, ale i vetší a životu nebezpečné trombózy neboli krevní sraženiny v žilách, které v krajních případech mohou končit až plicní embolií. Nazývá se to  syndrom ekonomické třídy,“ dodává MUDr. Schütz.

Punčochy? V létě?! 

V létě mnozí z nás, kteří léčbu varixů zanedbávají a řeší bolesti a otoky nošením kompresivních punčoch, přicházejí o svou berličku. Ve třiceti stupních by si tlusté kompresivní punčocháče nasadil jen sebevrah. Na to upozorňuje i MUDr. Schütz. „Kompresivní punčochy jsou důležitou součástí konzervativní léčby. Po operaci je vhodné je nosit dva týdny. Pacienti s neléčenými varixy si nenošením kompresivních punčoch v horkých letních dnech mohou stav křečových žil signifikantně zhoršit  i za jednu letní sezonu, proto je vhodnější varixy vyřešit definitivně ještě před létem,“ říká primář.

Snadné jako facka 

A přitom je řešení tak snadné – nemít křečové žíly. Že to nejde? Ne tak docela. Přestože chronická žilní nedostatečnost – hlavní příčina vzniku křečových žil – jen tak snadno nezmizí, mohou během chvilky zmizet ty poničené, roztahané křečové žíly, které se vám boulí pod kůží na nohou. Od úvodního vyšetření k bezchybným nohám to netrvá déle než týden. „Vyšetření i odstranění křečových žil je naprosto bezbolestné. Stav nohou zhodnotíme pomocí barevného ultrazvuku a přesně diagnostikujeme jaké typy léčby zvolit a jak je nakombinovat. Léčba je ambulantní, pacient tedy po operaci odchází po svých domů. Rekonvalescence je krátká – druhý den můžete do práce, po týdnu můžete s kompresivními punčochami na kolo  a po dvou týdnech se můžete jít koupat,“ uklidňuje obavy o dlouhé rekonvalescenci MUDr. Ota Schütz. „Nedoporučuji se však během prvních šesti týdnu opalovat na slunci. Na kůži by se mohly objevit pigmentové skvrny v místech, kde se operovalo. Obecně jsem zastánce spíše aktivních dovolených, opalování na pláži bych všem doporučil vyměnit třeba za túru v Tatrách,“ směje se primář Žilní kliniky, v soukromém životě aktivní sportovec a zastánce zdravého způsobu života.

Proč se trápit s oteklýma nohama a křečovými žilami, když si místo toho můžete naplno užívat života? Více zjistíte na https://www.zilniklinika.cz/  A pak už hurá na dovolenou!

Foto: Archiv Ota Schütz, Žilní klinika

You may also like...