Dvacátý ročník divadelního festivalu Malá inventura proběhne v druhé polovině února
Blíží se výroční dvacátý ročník mezinárodního festivalu nového divadla Malá inventura. V závěru měsíce – od 18. do 26. února – nabídne festival třiatřicet divadelních událostí na sedmnácti scénách Prahy. Malá inventura představí přehlídku nejvýraznějších projektů nového divadla, které vznikly během uplynulého roku, obsáhlý networkingový program nových formátů, diskuze, ale také akce pro děti. Součástí bude i vybraný on-line showcase pro zahraniční a domácí hosty festivalu.
Malou inventuru letos zahájí slavnostní předávání cen Česká divadelní DNA 2022 v La Fabrice. Ceny se udílí každé dva roky za mimořádný přínos, rozvoj a počin na poli kultury. Z desítky finálních nominací vyberou partneři Českého kulturního networku Nová síť tři laureátky či laureáty. Jedna cena je tradičně udělena za dlouhodobý přínos. Letos se stane jejím držitelem soubor Buchty a loutky, který mimo jiné slaví třicet let svého působení. Jména ostatních se dozvíme až během slavnostního předávání cen.
Nominováni jsou: mezinárodní platforma PINKBUS, podcasty souboru Ufftenživot – Život on Air, platforma Terén (Brno), Ridina Ahmedová – podcastová série a sólové autorské představení Sádlo, studentská iniciativa Ne!musíš to vydržet, představitelka současného tance a fyzického divadla Miřenka Čechová, nezávislá platforma Temporary Collective, česko-francouzský kolektiv umělců tYhle, producent a aktivní člen prezidia Českého střediska ITI Jakub Vedral a rezidenční dům Pod Javory REZI.DANCE.
Umělecký ředitel Malé inventury Petr Pola se spolukurátorkami Petrou Tejnorovou a Karolinou Plickovou připravili letošní SHOWCASE divadelních událostí, které ze své vlastní perspektivy reprezentují, co může být na současné nezávislé scéně vnímáno jako nové. Jako hlavní klíč výběru si tak stanovili otázku, zda dané představení skutečně potřebuje individualitu svého diváka a zda diváctví vnímá jako svou organickou součást. Velkou pozornost věnovali různým formátům těchto setkání s diváky a různé časovosti, v nichž se odehrávají.
Letošním ročníkem se výrazně profilují současné mladé i zkušené umělkyně a diváci se mohou těšit na nové projekty Miřenky Čechové, Terezy Ondrové a Petry Tejnorové, Marie Gourdain, Jany Burkiewiczové, Elišky Brtnické, Apoleny Vanišové, Lucie Kašiarové, Martiny Hajdyly Lacové, Renaty Piotrowské-Auffret, Ridiny Ahmedové a dalších. Součástí festivalu je řada performativních události, které si pohrávají s diváckou pozorností jako je OK Carbon Petra Gondy, Present: Perfect Jana Mocka nebo třicetihodinová Slow TV událost pod názvem We Are Not Alone.
Speciálně pro tento ročník vznikla nová programová sekce ZMĚNA PRAXE, která reflektuje perspektivy změny v rozmanitých oblastech divadelní praxe. Jako obvykle je Malá inventura centrem živého networkingu divadelních organizací a profesionálů, uměleckých skupin, performerů i odborné veřejnosti v rámci poslední programové sekce ARTS SERVICE & NETWORKING.
„Festival letos slaví výročí. Nebudeme se ale příliš ohlížet do minulosti,“ vysvětluje umělecký ředitel Malé inventury Petr Pola. „V rámci tohoto ročníku se chceme zaměřit na možnosti změny, které můžeme iniciovat v divadelním prostředí nejen v České republice. Festival se tak, doufejme, přiblíží k malé inventuře nejen výsledků, ale i jednotlivých praxí a přenese pozornost na některé obtížněji viditelné problémy.“
„Běžný divák i profesionál má letos z čeho vybírat. Po skromnějším uplynulém hybridním covidovém ročníku se Malá inventura opět dostává do své kondice. Mimořádnou pozornost jsme proto věnovali setkávání, zpětným vazbám a formátům, která podporují nové pohledy a přístupy. Ty jsou totiž v současnosti nejvíce potřeba,“ doplňuje Adriana Světlíková, ředitelka festivalu. „Zájem ze zahraničí i regionů ČR je velký a to nás těší. Malá inventura má bezesporu co nabídnout!“
Festival Malá inventura se uskuteční také v květnu, září až říjnu v regionech České republiky (Kuks, Jičín, Karlovy Vary, Jičín, Jihlava a České Budějovice).
Festival pořádá Nová síť z.s. ve spolupráci s domovskými scénami Festival pořádá Nová síť z.s. ve spolupráci s domovskými scénami Alfred ve dvoře / Motus, Divadlo Archa, Divadlo X10, MeetFactory, Divadlo NoD, Palác Akropolis, PONEC – divadlo pro tanec, Studio ALTA, Studio Hrdinů, Venuše ve Švehlovce a Cross Attic.