Dvě letní knižní novinky z nakladatelství Euromedia

V nakladatelství Euromedia v těchto dnech vycházejí dvě novnky. První je inspirativní kniha 100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku od známého cestovatele Jana Hocka. Vydává ji nakladatelství Universum a najdete v ní řadu prázdninových tipů na výlety různých obtížností, které vás zavedou na nejkrásnější místa Čech i Slovenska a nabídnou pestré vyžití nejen pro pěší turisty, ale také pro cyklisty nebo vodáky. Příjemné je, že na většinu tras se lze vydat i s dětmi.  

Druhou novou knihou je román norského spisovatele Pera Pettersona Muži v mé situaci, který vydává nakladatelství Odeon. Literárními cenami ověnčený autor své čtenáře ani tentokrát rozhodně nezklame.

100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku

Výběr jednotlivých kapitol knihy nabízí pestrou mozaiku krajinných a přírodních krás, ročních období i stylů cestování. Vydat se můžete na pěší výstupy na vyhlídkové vrcholy, na kole projedete rovinatější a mírně zvlněné oblasti, na kanoi nebo kajaku splujete romantické řeky a na běžkách prozkoumáte nejvyšší oblasti hor. Pro zpestření vás autor inspiruje i méně obvyklými aktivitami, jako jsou výlet na koních, plavba na kajaku, skialpinismus nebo výpravy do podzemí.

  • 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou
  • Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni
  • Jednodenní výlety různé náročnosti
  • Příroda národních parků a chráněných oblastí
  • Profesionální a panoramatické fotografie

Ukázka z předmluvy autora:

„Je stovka malé, nebo velké číslo? Na začátku práce na této knize jsem si myslel, že vytipovat a projít 100 nejhezčích výletů bude na Českou republiku a Slovensko „tak akorát. Velmi rychle jsem však zjistil, že ani tisícovka by nestačila. Vybírat z palety české a slovenské přírody totiž nebylo lehké – máme štěstí, že obě země nabízejí neobyčejně pestrou krajinu plnou hor, zaoblených kopečků i nížin, jimiž se proplétají řeky a bezpočet cest. Pro člověka, který má rád přírodu a pohyb v ní, představuje Česká republika a Slovensko obrovský prostor s téměř nevyčerpatelnými možnostmi.

Výběrem výletů v této knize chci zároveň ukázat co nejpestřejší pohled na českou a slovenskou krajinu, zahrnující všechna roční období a co nejširší záběr aktivit. I z těchto důvodů jsem do knihy zařadil zimní výlety na lyžích nebo pěšky, splouvání řek nebo „speciality v podobě putování na koních, mořského kajakingu nebo průzkumu jeskyní.

Stovka výletů v této knize vás tak provede krajinou Česka a Slovenska ve všech ročních obdobích a nabídne pestré vyžití pro vyznavače pěší turistiky, cyklovýletníky, vodáky nebo milovníky lyžování. Paleta navštívených oblastí zahrnuje většinu pohoří a národních parků, výlety vedou na nejvyšší hory i na nejkrásnější řeky.

Jan Hocek (*1970) je publicista, fotograf a cestovatel, spolumajitel cestovní kanceláře Inspira. Vystudoval biologii a sport na Karlově univerzitě v Praze, učil lyžování a kanoistiku na katedře sportů v přírodě FTVS UK, pracoval v největší české cestovní kanceláři zaměřené na dobrodružné zájezdy, kde připravoval a vedl řadu expedic do celého světa. Jako první průvodce na mořských kajacích v Česku vedl seakajakářské expedice na Aljašce, Novém Zélandu, v Kanadě a Patagonii. Jeho práce jej postupně zavedla na všechny kontinenty a zatím do přibližně osmdesáti zemí světa.

Per Petterson: Muži v mé situaci

Literárními cenami ověnčený Per Petterson je autor niterný, přemýšlivý, poklidný; jeho romány precizní jazykově i stylově – a dokládá to i jeho nejnovější opus Muži v mé situaci.

Když se člověku rozpadá život pod rukama, vždycky se ještě lze uchýlit do lékárny přestavěné na bar. Zejména na Štědrý den. Aspoň tak si počíná spisovatel Arvid, Pettersonovo alter ego, který po odchodu manželky propadl depresi ze samoty. Snaží se jí zbavit v náručí náhodných známostí, chce být pořád dobrým otcem svým třem dcerám, ale alkohol a zoufalství ho odvádějí stále dál od běžných mezilidských vztahů. Drsná, ale překvapivě i křehká, jindy nelítostná a mnohdy humorná sebeinventura muže kolem čtyřicítky se odehrává převážně na pozadí ulic, přístavních mol a hospod norské metropole – a za volantem auta, neboť v nouzi nejvyšší v něm Arvid několikrát i přespí.

Ukázka z knihy:

 „Nejezdil jsem ve dne do centra, to by už bylo trochu moc. Nechtěl jsem míchat dny a večery, nechtěl jsem ve dne potkat nikoho, koho bych radši potkal večer, hrálo v tom zřejmě roli denní světlo, myslel jsem si, bylo by moc silné a všichni by mě viděli, jak kráčím po třídě Karla Johana bez koruny v kapse, viděli by, kdo jsem, a připadali by si kvůli mně nepříjemně dotčeni a nepokrytě by se odvrátili; ne, to nejde, takže když jsem přestal psát, nebo lépe řečeno se přestal pokoušet psát, držel jsem se doma. Spal jsem. Civěl jsem z okna na brčálově zelenou siluetu pomníku advokáta Ole Dehliho, na autobusy a na lidi, kteří vystupovali a nastupovali. Snažil jsem se číst. Když moje roztěkanost vzrostla a já divným způsobem nedokázal zaostřit na stránky knih, vyrazil jsem v mazdě brzy ráno a jel daleko do Švédska, do městečka Arvika v kraji Värmland, prvním kraji za hranicemi, často ve středu nebo ve čtvrtek, kdy tam byly trhy a my jsme tam v dobách dávno minulých jezdili s nejlepším přítelem Audunem na vykecávací výlety, tehdy ještě Turid neexistovala a my úplně volně a otevřeně celé hodiny žvanili v jeho světle modrém Fordu Taunusu.

Sám jsem tam jel poprvé několik týdnů po Turidině odchodu. Trvalo mi to autem přes dvě hodiny, spálil jsem celé jezero benzinu, ale konečně jsem byl tam, kde jsem chtěl být. Pryč ze země.

Per Petterson (1952) je původním vzděláním knihovník, v minulosti se živil jako knihkupec, překladatel či literární kritik, pracoval však také jako dělník. Debutoval roku 1987 povídkovou sbírkou Popel v puse, písek v botách (Aske i munnen, sand i skoa), o dva roky později vydal první román, Echoland (Ekkoland)

You may also like...