Dvojinscenaci Zdeněk Adamec + Sebeobviňování uvidíte v Divadle Na zábradlí
Divadlo Na zábradlí uvede 26., 27. a 28. března blok repríz dvojinscenace textů Petera Handkeho Zdeněk Adamec + Sebeobviňování v režii Dušana D. Pařízka, který v současné době patří k nejvýznamnějším tvůrcům rakouského a německého divadla. Do konce sezony bude inscenace v Praze k vidění už pouze dvakrát – 30. a 31. května.
Zdeněk Adamec, text držitele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho, pojednává o humpoleckém studentovi, jenž se v březnu roku 2003 na protest proti soudobé společenské situaci upálil před Národním muzeem v Praze. Inscenace Divadla Na zábradlí má dvě části – první se odehrává v Betlémské kapli a vychází z Handkeho dramatu Sebeobviňování, které se zaměřuje na osobnost autora a jeho kontroverzní politické postoje. Publikum si vychutná mimořádné herecké výkony Jiřího Černého a hostujícího německého herce Samuela Finziho. Následně se diváci společně přesouvají do Divadla Na zábradlí, kde je sledován příběh Zdeňka Adamce ve výtečném podání Stanislava Majera a Martina Pechláta.
Inscenační tým tvoří kmenové osobnosti Divadla Na zábradlí i vzácní hosté – jako dramaturgové jsou pod inscenací podepsáni umělecká šéfka divadla Dora Viceníková a ředitel Petr Štědroň, který je zároveň autorem překladu textu Zdeněk Adamec. Se Zdeňkem Adamcem se po šesti letech vrací na českou scénu oceňovaný režisér Dušan David Pařízek. Již tradičně zde pak spolupracuje s kostýmní výtvarnicí Kamilou Polívkovou. V květnu zavítá Zdeněk Adamec na Moravu, a to na festivaly Divadelní Flóra Olomouc, Divadelní svět Brno a Dream Factory Ostrava.
Inscenace Zdeněk Adamec + Sebeobviňování vznikla s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti a ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze a Pražským divadelním festivalem německého jazyka.
Peter Handke, Zdeněk Adamec + Sebeobviňování
Dušan D. Pařízek se svým analytickým pohledem na svět a nezáviděníhodnou roli člověka v něm se ve své premiéře v Divadle Na zábradlí opírá o text dramatika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho. Rakouský spisovatel Peter Handke se ve své poslední hře Zdeněk Adamec věnuje případu mladého muže, který se v roce 2003 upálil na Václavském náměstí.
Z malého českého města na půli cesty mezi Brnem a Prahou se 5. března 2003 večer vydává osmnáctiletý školák Adamec meziměstským autobusem do české metropole. Tam se druhý den ráno na Václavském náměstí polije benzínem a zapálí. Na stejném místě se v roce 1968 upálil student Jan Palach na protest proti okupaci Československa sovětskými vojsky. Stejně jako Palach nazval svou akci „Pochodeň č. 1“, nazve Adamec svůj dopis na rozloučenou zveřejněný na internetu „Pochodeň 2003“.
„Zdeněk se katapultoval ze světa, aby protestoval proti světu,“ zněla věta v románu Zlodějka ovoce (2017), kde se Handke poprvé zabýval postavou Zdeňka Adamce. Východiskem je bezpodmínečnost a radikálnost tohoto činu. Všechna ospravedlnění a vysvětlení činu a jeho motivů musí selhat. Handkeho Zdeněk Adamec není smutný ztroskotanec, netrpí existenciálním znechucením, není „maniak“. Je to Zdeněk Adamec a nemá ve světě a jeho řádu místo.
Scéna a režie / Dušan D. Pařízek
Překlad / Petr Štědroň, Jitka Bodláková
Dramaturgie / Petr Štědroň, Dora Viceníková
Kostýmy / Kamila Polívková
Hudba / Peter Fasching
Hrají / Samuel Finzi, Jiří Černý, Stanislav Majer, Martin Pechlát
Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Na zábradlí nebo on-line na www.nazabradli.cz