Ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla rychleji, než se myslelo. Lidé se osmělují k nákupům
Český statistický úřad v rámci zpřesnění předběžně zveřejněných údajů zlepšil svůj odhad meziročního růstu české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí. Přidala podle něj reálně 0,6 procenta, zatímco podle předběžného červencového údaje to mělo být jen o 0,4 procenta. Mezikvartální statistika se nemění. ČSÚ potvrzuje vzestup ekonomiky mezi prvním a druhým letošním čtvrtletím o 0,3 procenta.
Zlepšená čísla jsou o to pozitivnější, že druhé čtvrtletí přineslo poměrně chabá čísla zejména z průmyslu. Přes slabý výkon průmyslu ovšem zahraniční poptávka přispěla ve druhém čtvrtletí k růstu české ekonomiky pozitivně. Část ochromené průmyslové výroby totiž v rámci vývozu muselo zastat vyskladňování zásob již vyrobeného průmyslového zboží. Právě vyskladňování – tedy změna stavu zásob – bylo klíčovým faktorem, jenž ve druhém čtvrtletí stahoval ekonomiku dolů.
Naopak nahoru ji táhla spotřeba domácností, ale také vlády. Domácnosti se během druhého kvartálu dále, leč opatrně osmělovaly k nákupům a útratám, jež zůstávaly ještě do konce loňska chabé. Dokonce se česká ekonomika nacházela ve spotřebitelské recesi. Ta však vzala zasvé s odezněním inflace a energetické drahoty a s letošním nenaplněním obav z možných dopadů konsolidačního balíčku. Nicméně citelnou spotřebu vlády umožňuje i deficitní financování státního rozpočtu, který vykazuje přes dvě stovky miliard strukturálního deficitu, jež budou podle všeho realitou i v příštím roce.
Letos by česká ekonomika měla přidat rovné jedno procento, v roce příštím pak její růst zrychlí na 2,5 procenta ruku v ruce s dalším poklesem úrokových sazeb, přetrvávající nízkou mírou nezaměstnanosti a dalším nárůstem spotřeby jak domácností, tak vlády, která ve volebním roce změkčí svoji snahu o konsolidaci veřejných rozpočtů.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank