„V otázce vládního semaforu vnímám jako zásadní problém dělení do různých kategorií rizika. Rozhodují o tom totiž kritéria, ve kterých mají největší podíl subjektivní úvahy. Měli bychom se rozhodovat na základě dat, a nikoli dojmů,“ dodal primátor Hřib.

Hlavní město má podle pokynu ministerstva zdravotnictví v současnosti zásoby ochranných pomůcek na jeden měsíc. Mezi nimi je například 800 tisíc jednorázových ústenek, 300 tisíc respirátorů typu FFP2, 50 tisíc litrů dezinfekce, milion jednorázových rukavic, 40 tisíc ochranných plášťů nebo 40 tisíc ochranných brýlí. Tyto zásoby by byly v případě potřeby určeny pro magistrátem zřizované organizace, jako je městská policie, záchranná služba a některá zdravotnická zařízení a domovy seniorů.

Město pracuje na tom, aby testování bylo dostupné jak pro místní, tak pro turisty. „Současná odběrová místa jsou mimo centrum a turisté do nich často cestují přes celé město. Zřídíme proto další odběrové místo pro návštěvníky přímo v centru Prahy. Informace o něm budou dostupné na Letišti Václava Havla i v ubytovacích zařízeních, které budeme navíc pravidelně informovat o vývoji situace,“ doplnil náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.

Cílem města není zavádět plošná a drastická opatření, ale postupovat systematicky a dbát na prevenci. Kvůli tomu od pondělí 27. července platí povinné nošení roušek v nepobytových zdravotnických zařízeních. Nadále také platí povinné nošení roušek v rámci celého pobytu ve všech prostorách pražského metra. Používání roušek v ostatních prostředcích hromadné dopravy je výrazně doporučeno

Tyto kroky zásadně přispívají k ochraně těch nejzranitelnějších skupin ve společnosti. „Byla bych ráda, aby se i nadále myslelo zejména na seniory. Lidé by po návratu z dovolených měli být obezřetní při kontaktu se svými rodiči a prarodiči. Ráda bych zachovala možnost návštěv v domovech seniorů za předem stanovených hygienických pravidel, protože jejich dlouhodobá izolace od rodiny může mít velmi devastující dopad na jejich zdraví. Zároveň bych chtěla, aby byla nemocnicím obnovena povinnost pravidelně aktualizovat informace o obsazenosti akutních lůžek v tzv. Dispečinku intenzivní péče. To významně pomůže pražské záchrance při umisťování pacientů, jako tomu bylo v době nouzového stavu,“ řekla na závěr radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová.