Euru po Trumpově vítězství hrozí výrazný propad, který umocní rozpad německé vlády

Deset nejbohatších lidí planety díky Trumpově vítězství zbohatlo historicky rekordně, v přepočtu dohromady o takřka 1500 miliard korun. Jediný, kdo z nich chudnul, Francouz Bernard Arnault, je současně jediným Evropanem v žebříčku (viz graf níže), navíc vysoce závislý na odbytu v Číně. Příznačné.

Elon Musk včera ke svému jmění přidal takřka 27 miliard dolarů (624 miliard korun). Pokud sociální síť X ztratila od té doby, co ji za 44 miliard dolarů pořídil, něco ze své hodnoty, jen včerejší Muskovo zbohatnutí – například na opojném růstu jeho akcií Tesly – ji kompenzovalo. Málokdo dnes bude tvrdit, jako se tvrdívalo před volbami, že Musk na své koupi údajně předraženého Twitteru šeredně prodělává.

Zchudnutí jediného Evropana v žebříčku světově nejbohatších souvisí s Trumpovou hrozbou zavedení nových cel na dovoz z Číny či EU. Evropské burzy se včera široce propadly, zatímco ty americké mohutně rostly (viz graf níže). Klesaly také burzy čínské. Ruku v ruce s tím se tenčilo Arnaultovo jmění a sláblo euro.

Trumpovo vítězství totiž zvyšuje ekonomická – a potenciálně i bezpečnostní – rizika pro EU a v důsledku tedy může přimět Evropskou centrální banku, aby rychleji snižovala své úrokové sazby. Banky jako ABN Amro a ING očekávají v nadcházejících měsících další, citelný pokles eura, až na paritu s dolarem. Podle Deutsche Bank člověk koncem letoška pořídí za jedno euro možná už jenom 1,03 dolaru (nyní pořídí 1,075 dolaru).

Propad eura může ještě urychlit rozpad německé vlády. Předčasné volby budou v Německu v březnu 2025, půl roku před řádným termínem. Vláda kancléře Olafa Scholze se fakticky rozpadla po vyhození ministra financí Christiana Lindnera.

Za koncem kabinetu je fundamentálně náraz do zdi ekonomické reality. Na Scholze tlačí nový, Trumpův viceprezident USA J. D. Vance, aby výrazně navýšil výdaje na obranu. Zelený Robert Habeck, kancléřův zbývající koaliční souputník, tlačí na Scholze z druhé strany, aby neupustil od sebezničujících cílů Green Dealu. Lindner chápe, že nelze mít oboje najednou a prosperující ekonomiku k tomu i s udržitelnými veřejnými financemi. Zjevně právě proto musel jít.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank

You may also like...