Farma v Petrovicích v nejvyšším standardu

V Petrovicích u Benešova byl v polovině července slavnostně zahájen provoz modernizovaného areálu společnosti DZV NOVA. Nové prostory byly vybudovány s ohledem na co největší životní pohodu zvířat.

Původní areál živočišné výroby pochází z osmdesátých letech a v současné době již nevyhovuje moderním požadavkům na chov mléčného skotu. “Naším záměrem bylo vybudovat moderní prostory se zaměřením na welfare zvířat a eliminaci vlivů na životní prostředí tak, aby zde bylo možné provozovat chov mléčného skotu v souladu s nejmodernějšími trendy,“ říká předseda představenstva a výkonný ředitel DZV NOVA Pavel Dvořák s tím, že realizace projektu zajistí celkové zvýšení užitkovosti, růst produkce mléka a bude mít příznivý vliv na ekonomické výsledky společnosti v budoucích letech. První krávy se nastěhují již 26. července, celkového stavu 1080 kusů bude dosaženo na podzim po definitivním dokončení areálu.

Navýšení kapacity farmy

Vybudovány byly nové prostory dvou produkčních stájí a prostory dojírny s čekárnou a selekcí a s instalací robotické dojírny GEA. Součástí výstavby byly též doprovodné stavby jako silážní žlab, jímky a nádrže. Moderní technologie ustájení, krmení a dojení umožní zajistit velice dobré podmínky pro pobyt a celkovou pohodu „welfare“ zvířat a také zabezpečit vysokou úroveň obsluhy a produktivity práce v nových stájích. Prostory původní produkční stáje budou zrekonstruovány a nadále budou využity pro umístění suchostojných krav a porodnu telat. Dojde tak k propojení původního areálu s nově vybudovanými prostory a stávající kapacita bude navýšena ze současných 750 na 1080 kusů dojnic. Ke zvýšení stavů dojde též v kategoriích mladého skotu a současné prostory porodny budou přebudovány pro účely chovu jalovic.

Moderní kruhová dojírna

K základním podmínkám pro životní pohodu a uspokojení všech životních potřeb dojnic je vedle kvalitního krmiva, dostatku vody pro napájení a komfortního prostoru pro odpočinek a přežvykování v lehacích boxech i ve stáji, také optimální technologie dojení.

Součástí projektu je proto instalace kruhové dojírny od firmy GEA se čtyřiceti autonomními robotickými jednotkami garantující jeden z nejmodernějších způsobů optimalizace pracovních operací dojení. 

Celý proces dojení od nasazení strukových násadců přes stimulaci mléčné žlázy, očištění struků a následně k analýze rozdojku mléka, tj. měření barvy a vodivosti a k samotnému dojení po dippování a snímání strukových násadců po jednotlivých čtvrtích vemene, probíhá plně automaticky a se stále stejnou precizností,” vysvětluje Pavel Dvořák a dodává: “Zajištěním životní pohody, spokojenosti a komfortu dojnic lze při plném vytížení kapacity nových stájí předpokládat růst užitkovosti až na 40 litrů na dojnici a den, to znamená růst produkce o cca šest milionů litrů mléka za rok. Očekáváme, že ročně tak bude z nových stájí dodáno do mlékárny až 15 milionů litrů mléka.”

Operátor dojení místo dojičky

Kruhová dojírna je nainstalována na otáčivé platformě, kdy během jedné její otočky dojde k přípravě krávy, jejímu podojení a následnému ošetření. Nastupování i vystupování zvířat je bezpečné, díky bezpečnostním prvkům, brzdám a zpětnému chodu platformy nemůže docházet ke zranění zvířat.

Nová technologie dojení sníží nároky na personální obsluhu zvířat.  Robotická dojírna odstraní fyzicky náročnou práci a profese dojičky bude nahrazena profesí operátora dojení, jehož pracovní náplní bude kontrola procesu robotického dojení. Celkový počet zaměstnanců živočišné výroby se tak nezmění.

Bioplynová stanice pro energetickou soběstačnost

Součástí farmy je od ledna 2011 také bioplynová stanice o výkonu 1 MW zpracovávající veškerou vyprodukovanou kejdu skotu a vyrábí z ní elektrickou energii a teplo pro celý areál. Zvýšení kapacity chovu skotu zabezpečí zvýšenou produkci kejdy pro potřeby výroby elektrické energie v bioplynové stanici. 

Text a foto: Bohumil Brejžek

You may also like...