Festival pro cestující diváctvo proběhne o tomto víkendu ve vybraných stanicích metra C
O prvním listopadovém víkendu propukne ve vybraných stanicích metra Festival pro cestující diváctvo, oslavující 50 let od zprovoznění nejstaršího úseku pražské podzemky, který pořádá Galerie hlavního města Prahy (GHMP) ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP). Od pátku 1. listopadu od 14.00 do neděle 3. listopadu do 18.00 se ve stanicích Kačerov, Budějovická, Vyšehrad a I. P. Pavlova bude moci návštěvnictvo i náhodní cestující zapojit do série uměleckých performancí a intervencí, které hravě oživí architekturu metra – do participačních her, divadelních představení, procházek či několikadenních rituálních obřadů. Tyto akce představují doprovodný program projektu LCL, v rámci kterého GHMP ve spolupráci s DPP nechá po úspěšném příkladu stanice Florenc do několika dalších na lince C nainstalovat v průběhu letošního podzimu a zimy dočasná umělecká díla.
„Je mi nesmírným potěšením, že letošní výročí 50 let od zahájení provozu metra v Praze se s námi rozhodla oslavit i GHMP. Mám také velkou radost, že během příprav se seznámilo mnoho účinkujících výtvarníků s reálným provozem metra a jeho lidmi, stejně jako technici a správci s koncepčním myšlením umělců. Věřím, že propojení těchto dvou světů ve finále ocení hlavně cestující diváctvo, jehož všední zkušenost z přepravy zpestří série uměleckých vstupů a intervencí,“ říká o spolupráci Anna Švarc, projektová manažerka DPP a architektka metra.
Součástí programu Festivalu pro cestující diváctvo je například folklorní rituál a očištění travertinové fontány od Jiřího Kryštůfka, umístěné v atriu u vestibulu stanice metra Kačerov. Ten bude probíhat celý víkend a zároveň v neděli zakončí celý festival. Jeho návštěvnictvo se může těšit na dvě performativní (audio) procházky po okolí stanice metra Vyšehrad, na které je třeba se dopředu registrovat, dále na pantomimickou stolní hru bez pravidel ve stanici metra Budějovická (v podchodu po Olbrachtovou ulicí u vestibulu Sever) a ve stanici I. P. Pavlova pak na kostýmní choreografii, kritizující bezmyšlenkovité cestování mezi body A a B.
Detailní program jednotlivých představení je k dispozici na webu GHMP zde.
„Sloučit uvolněný a imaginativní svět umění a dopravně-technický svět s přesným cestovním řádem a mnoha striktními předpisy nutnými pro bezpečnost přepravy cestujících byl složitý proces, ve kterém se nutně musely oba světy učit jeden od druhého a hledat celou řadu společných kompromisů. Málokdo si zřejmě představí, jaká úskalí čekala na umělecké týmy při přípravě jejich projektů, které uspěly u odborné komise. Přesto doufám, že výsledek bude mít pozitivní přínos pro cestující veřejnost i pro zainteresované zaměstnance DPP, kterým mnohokrát děkujeme za jejich vstřícnost, pochopení pro umělecké záměry, a hlavně osobní nasazení a obětavou pomoc,” uvádí o projektu Marie Foltýnová, kurátorka veřejného prostoru GHMP.
Celá akce se snaží intervencemi trvalého i dočasného charakteru ukázat, že umění do veřejného prostoru přirozeně patří. O to se GHMP ve spojení s DPP snaží dlouhodobě. V tomto roce byly prvním počinem uměleckého projektu LCL připraveného k oslavám 50 let zahájení provozu pražského metra velkoplošné muraly od Michala Škapy a Matěje Olmera ve stanici Florenc. Ostatně samotný název projektu je přesmyčkou zkráceného zápisu 50 let céčka, přičemž číslovka je psána latinsky. Festivalem pro cestující diváctvo pokračuje projekt LCL druhou performativní částí, kterou následně doplní realizace uměleckých děl ve vybraných prostorách stanic a vestibulů pražského metra, která budou v metru umístěna nanejvýš na rok.
Vybrané stanice metra zpestří umělecká díla
Odborná i nezávislá komise rozhodla o realizaci čtyř dočasných výtvarných instalací, které v druhé polovině listopadu zaplní stanice Kačerov, Budějovická, Pražského povstání a I. P. Pavlova na nejstarším úseku pražského metra.
Sloupy na nástupišti stanice metra Kačerov oživí interaktivní, minimalistická instalace s lettristickými kompozicemi od Praho! Project, do které se budou moci cestující zapojit skrze QR kódy. Praho! Project je svými citlivými projekty a promyšlenou komunikační strategií známý především mezi mladou generací.
Tým Petra Vykoukala se ve stanici metra Budějovická inspiroval místním Domem bytové kultury, institucí s dlouhou tradicí upevňující české nábytkářství. Instalace dekonstruované selské židle v podchodu pod Olbrachtovou ulicí u vestibulu Sever pracuje s tradičními prvky a obdivem k rukodělnému řemeslu a zajímavě kontrastuje se strohým technicistním designem metra.
Ve stanici Pražského povstání Michal Kindernay vytvoří elegantní zvukovou instalaci, která originálně zvýrazňuje upozaděnou stránku metra – větrací systémy a výdechové komíny. Autor se soustředí na zvuky, které běžný cestující ignoruje a zároveň upozorňuje na architektonickou hodnotu částí metra, kterým často hrozí demolice.
Výtvarný samouk Vojtěch Proske do projektu LCL přináší malířský talent, kterým ilustruje svůj zájem o město a jeho dopravní i komunikační linie a uzly. Jeho malba, která bude v nočních provozních výlukách vznikat ve stanici I. P. Pavlova v okolí výtahové šachty, pracuje s prvky art brut, street artu a graffiti.
V původním výběru pěti děl pro pět stanic metra byl i projekt Filipa Švehly pro Vyšehrad, který prostřednictvím částečných barevných polepů pracoval se světelnou průsvitností stanice. Z technických a bezpečnostních důvodů bude realizován později v autorem upravené verzi.
„Festival pro cestující diváctvo je, jak už název napovídá, jedinečnou příležitostí, jak umění vnést do každodenního života Pražanů. Oslavujeme 50 let metra C, ale i propojení umění a veřejného prostoru. Těším se na to, jak živé umění oživí stanice, přinese nové zážitky do cestování a zpestří dny všem cestujícím,” říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury, cestovního ruchu, výstavnictví, péče o památky, národnostních menšin a animal welfare.