Fincentrum Hypoindex srpen 2022: Sazby začínají stagnovat. Předpokládaný další vývoj

Bankovní rada ČNB zastavila růst úrokových sazeb hypoték. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu vzrostla v srpnu pouze o čtyři bazické body. Některé hypoteční úvěry dokonce zlevnily. Co přijde po stagnaci hypotečních sazeb?

Bankovní rada České národní banky (ČNB) poprvé v novém složení rozhodovala o nastavení základních úrokových sazeb 4. srpna. Základní úrokové sazby ponechala beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 7 %.

Růst průměrné nabídkové sazby zabrzdil

Většina bank zvýšila úroky u hypoték již v reakci na červnový růst základní úrokové sazby. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu tak za poslední měsíc vzrostla pouze o 0,04 procentního bodu a k 5. srpnu činila 6,28 % p. a.

„Toto mírné zvýšení je způsobeno pozdější reakcí jedné z bank na červnové zvýšení sazeb ze strany ČNB. Nyní se dá se tedy očekávat stagnace úrokových sazeb, kterou jsme předpovídali. Tu mohou vychýlit směrem dolů snad jen akční nabídky jednotlivých bank. Nicméně stagnace nemusí vydržet příliš dlouho, protože i odpůrce předchozího zvyšování základních sazeb guvernér ČNB Aleš Michl připustil jejich další možné zvýšení. Můžeme tedy jen doufat, že případné další zvýšení sazeb ČNB nebude příliš dramatické a nepřispěje k dalšímu zvyšování splátek hypoték a tím zvýšení tlaku na již dnes tak zatížené rodinné rozpočty,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Fincentrum Hypoindex srpen 2022, Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Měsíční splátka stagnuje

Oproti minulému měsíci, kdy měsíční splátka hypotéky vzrostla během jediného měsíce téměř o 1 150 korun, se tempo růstu měsíční splátky, která v tomto měsíci vzrostla pouze o 77 korun, prakticky zastavilo. Zájemci o hypotéku přesto zatím nemohou příliš jásat.

Podle Fincentrum Hypoindexu měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,28 % p. a. činí v srpnu 23 151 korun.

Hypotéky s LTV nad 80 % zlevnily

Úrokové sazby u hypoték nad 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) podle Fincentrum Hypoindexu nepatrně klesly. Hypoték s fixací na jeden rok zlevnily o jeden bazicky bod na 6,21 % p. a. a s fixací na tři a deset let o dva bazické body na 6,67 % p. a., resp. na 6,30 % p. a. Nejvýrazněji se snížily sazby u hypoték s fixací na pět let, a to o pět bazických bodů na 6,23 % p. a.

Hypotéky do 80 % odhadní ceny nemovitosti podle Fincentrum Hypoindexu naopak zdražily. Nejvíce vzrostly sazby hypoték s fixací na tři roky, a to o pět bazických bodů na 6,46 % p. a. Hypotéky s fixací na jeden rok a deset let zdražily shodně v průměru o 0,04 procentního bodu na  6,57 % p. a., resp. 6,08 % p. a. Průměrná sazba hypoték fixovaných na pět vzrostla pouze o jeden bazický bod na 6,01 % p. a.

„Hypotéky s LTV nad 80 % jsou určené pro mladé do 36 let. Kombinací vysokých cen nemovitostí, úrokových sazeb a potažmo měsíčních splátek se především pro mladé stává sen o vlastním bydlení za současných podmínek nedosažitelný. A zapomínat nesmíme ani na rostoucí ceny energií, které bydlení také značně prodražují,“ řekl Jiří Sýkora.

Nedosažitelné limity ČNB

Na hypoteční trh dopadají nejen vysoké úrokové sazby, které byly na trhu naposledy v devadesátých letech, ale i přísnější pravidla pro poskytování hypoték, která od dubna zavedla ČNB.

Kvůli rostoucím sazbám rostou měsíční splátky úvěru a je stále složitější dosáhnout na limit ukazatele DSTI, který limituje podíl měsíčních splátek žadatele o úvěr k jeho čistému měsíčnímu příjmu na 45 %, u mladých pak na 50 %.

„Navíc ušetřit 10 %, resp. 20 % z ceny nemovitosti (limit ukazatele LTV vyjadřující poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti) je při vysokých cenách nemovitostí stále obtížnější. Ceny nemovitostí často znemožňují splnit i limit příjmového ukazatele DSTI, kdy hypotéka může činit maximálně 8,5 násobek, u mladých pak devítinásobek čistého ročního příjmu žadatele. Vlastní bydlení se tak postupně stává nedostupné i pro střední třídu,“ komentuje Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

You may also like...