Fond vzdělání Nadace Olgy Havlové přispěje studentům na vzdělání
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) již 24 let ve spolupráci s ČSOB poskytuje studentům se sociálním a zdravotním znevýhodněním studijní stipendia. Tuto podporu teď na podzim získalo nově dalších 8 studentů. Od letošního září tak stipendium z fondu pobírá celkem 86 mladých lidí se zdravotním postižením, z dětských domovů nebo sociálně znevýhodněných rodin.
28letá vysokoškolačka Lenka Žouželková z Prostějova je jednou z osmi nových studentů, kteří teď na podzim získali finanční příspěvek z Fondu vzdělání. „Co pro mě zisk stipendia znamená? Možnost pokračovat, a to nejen ve studiu, ale i na své cestě ke spokojenému, plnohodnotnému životu, takovému, jaký bych chtěla v budoucnu žít, protože mi stipendium umožní vystudovat obor, který mám ráda a v němž bych se bez vzdělání uplatnila jen stěží,“ říká Lenka a své budoucí uplatnění vidí ve svém oboru: „nejlepší variantou by pro mě byla práce v nakladatelství, ale uvidíme, kam mě budoucnost zavede.“ Má k tomu již nakročeno – studuje totiž český jazyk a literaturu na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Původně se sice věnovala krajinářství na Mendelově univerzitě v Brně. Od toho ale musela ustoupit po své nehodě, kdy ji zlomený obratel odkázal na život na vozíku.
„Získání stipendia je pro mě obrovská motivace, pomoc k dosažení mých cílů, které pro mne byly doposud nedosažitelné. Peníze využiji především na pokrytí nákladů studia a na zakoupení všeho, co ke studiu potřebuji, ale také na financování mimoškolních aktivit a vzdělávání se i mimo školu,“ prozrazuje další nová stipendistka Fondu vzdělání Tereza Flegelová, která letos začala studovat Anglické gymnázium Agys v Pardubicích a jednou by ráda studovala medicínu a stala se lékařkou. Stipendium pro ni znamená významný příspěvek na uhrazení školného na prestižní soukromé škole.
„U zrodu Fondu vzdělání stály ČSOB a Olga Havlová, první žena prezidenta Václava Havla, která vzdělání považovala za jednu z nejdůležitějších věcí pro budoucnost znevýhodněných mladých lidí. V odkazu paní Olgy pokračujeme již přes 20 let a máme velkou radost, když vidíme, čeho studenti díky stipendiu v životě dosáhli. Jsou z nich skvělí lékaři, úspěšní vědci, právníci… A přestože každý má jinou profesní dráhu, spojuje je všechny jedna vlastnost – pokora,“ prozrazuje Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
„Vzdělání bereme vážně i v ČSOB a jsme rádi, že ho právě prostřednictvím Fondu vzdělání můžeme dopřát i těm studentům, kteří mají ztížené podmínky ho získat. Společný program s Výborem dobré vůle je naším nejdéle trvajícím projektem společenské odpovědnosti, díky němuž máme možnost mladé lidi motivovat a posunout je v jejich další životní cestě,“ dodává za ČSOB k tomuto společnému projektu a jeho dlouhodobé podpoře Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB, který zodpovídá mj. za oblast společenské odpovědnosti.
Aktuálně pobírá v tomto školním roce stipendium z Fondu vzdělání 86 studentů. Od vzniku programu v roce 1995 získalo stipendijní podporu 606 studentů a dalších 587 obdrželo jednorázový příspěvek na školné či pomůcky ke studiu. Celkově bylo na studium dětí a mladých lidí se zdravotním nebo sociálním handicapem vynaloženo téměř 35 milionů korun.